3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mai Kormányinfón kérdeztük Gulyás Gergely minisztert, aki a tőzsdén szereplő társaságok védelméről is beszélt.

Tőzsdén forgó társaságok, így a Richter és a Mol is benne van abban a mintegy 140 cégben, amelyek létfontosságúnak minősülnek, ezért a veszélyhelyzetre tekintettel az állam katonai erővel biztosítja a zavartalan működést - közölte érdeklődésünkre a mai Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter, aki szerint nem lesz befolyással a társaságok tőzsdei kereskedésére az intézkedés (mely a katasztrófavédelemről szóló törvény szerint nem csak katonai biztosítást jelenthet, hanem az irányítás átvételét is, bár erről jelenleg nincs szó), ha lenne, akkor szerinte pozitív hatású lenne. Az nem szerepel a tervekben ismertetése szetint, hogy a helyzetre való tekintettel felfüggesszék a tőzsdei cégek kereskedését.

Gulyás Gergely egy korábbi Kormányinfón. Illusztráció. (MTI/Soós Lajos)
Gulyás Gergely egy korábbi Kormányinfón. Illusztráció. (MTI/Soós Lajos)

Szintén kérdésünkre kifejtette, hogy

jelen helyzetben nem lehet folytatni az év elején elkezdett egészségügyi reformot.

Nem mondott le róla a kormány, de jelenleg a járványhelyzet kezelése köti le a kapacitásokat. (Az egészségügyi reform a kórházak finanszírozásában, kapacitásaik jobb elosztásában hozna jelentős előrelépést a kormány várakozása szerint.)

Mivel Gulyás Gergely érdeklődésünkre elképzelhetőnek nevezte, hogy akár őszig is eltarthat a veszélyhelyzet Magyarországon, ebből az következik, hogy az egészségügyi reform a következő, 2022-es választáshoz nagyon közeli időpontban tudna csak elindulni.

Az előzőekkel összefüggésben kérdéses lehet, hogy mikor tudja elfogadni a parlament a jövő évi költségvetést és adótörvényeket. Terv szerint még a tavaszi ülésszakon sor kerülne erre, ám ha a parlament határozatképtelenné válik - mert például a képviselők több mint fele megbetegedik, ami egyáltalán nem kizárt - akkor csak ősszel lehetne szavazni az előterjesztésekről.

A miniszter egyébként fontosnak nevezte, hogy a parlament minél hamarabb megadja a felhatalmazást a kormánynak a gazdasági csomag végrehajtásához, valamint a veszélyhelyzet meghosszabbításához. Ezzel minden lényeges felhatalmazást megkap a kormány - tette hozzá a miniszter, aki szerint semmi szükség nincs a képviselők szűrésére, nem kell különbséget tenni köztük és a többi ember között.

Ebben a cikkben vezettük le, hogy bár a protokoll valóban nem indokolja a képviselők szűrését, de az ország kormányozhatósága szempontjából mégis szükséges lenne, mert ha a parlament határozatképtelenné válna, a kormány rendeleti úton lenne kénytelen gondoskodni a szükséges jogszabályokról. A miniszter által elmondottak szerint azonban a parlamentre amúgy sem várnának nagy feladatok az előttünk álló időszakban, miután megszavazták a gazdaságélénkítő csomagot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!