Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) bejelentette, hogy az Erste Group Bank magyarországi leánybankjában lévő 15 százalékos részesedését értékesíti az osztrák anyavállalatnak. A döntésre azt követően került sor, hogy a magyar állam nemrégiben kivonult a bankból - derült ki az EBRD egyik magas rangú tisztviselőjének nyilatkozatából - közölte a Reuters azt, amit lapunk már belengetett.
A brit hírügynökség emlékeztet: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a közelmúltban jelezte, hogy felülvizsgálják a nem stratégiai jelentőségű, eladható állami vagyontárgyakat. Az Erste Grouppal kötött 87,6 milliárd forintos adásvétel része az Orbán-kormány azon törekvésének is, hogy biztosítsa a Budapest Airport megvásárlásához szükséges finanszírozást.
Francis Malige, az EBRD pénzügyi intézményekért felelős ügyvezető igazgatója elmondta: 2016-os befektetésük célja eredetileg az volt, hogy segítsék a magyar bank feltőkésítését, miközben a hatóságokkal való pozitív kapcsolatokat ápolják. Hozzátette, hogy "a kormány közelmúltbeli kivonulása (az Erste Bank Hungaryből, azaz az EBH-ből) azt jelenti, hogy nincs többé állami tulajdon a nyugati bankcsoportok leányvállalataiban", ami szerinte jó jel a szektor stabilitása szempontjából.
Malige megjegyezte továbbá, hogy az Erste múlt pénteki felhívását követően az EBH-ban betöltött részvényesi szerepvállalásuk teljesült. Most a 2016-os befektetésük során elfogadott feltételek alapján továbblépnek a részesedésük Erste Group számára történő visszaadása felé.