6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Szerda reggel publikálták a második negyedéves GDP-adatot, ami a vártnál nagyobb növekedést mutatott. Problémát jelent ugyanakkor, hogy a lakosság a gazdasági bővülést már nem igazán érzékeli, számukra egyértelműen az infláció lett a legfontosabb gazdasági adat.

Az optimistább elemzők prognózisa a 6 százalékot minimálisan meghaladó bővülésről szólt, ám a tényadat ennél sokkal kedvezőbb képet mutat. Magyarország bruttó hazai terméke 2022 II. negyedévében 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A nyers, illetve a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adat megegyezett, közölte szerda reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A folyamat egyébként abból a szempontból nem meglepő, hogy a növekedés motorjának számító ágazatokból kedvező részadatok láttak napvilágot. Így például a turizmus a nagyon alacsony bázis miatt rendkívül látványosan megugrott. Részben az ipar esetében is ilyen tényezők állnak a növekedés mögött, hiszen tavaly a chiphiány nagyon erősen visszafogta például a járműgyártást, míg idén ehhez a vállalatok már valamelyest alkalmazkodtak. Közben pedig az iparon belül más alágazatok töretlenül fejlődtek, hozzájárulva a növekedéshez. Felhasználási oldalról nézve pedig az év elején végrehajtott brutális kormányzati transzfer (részben pont emiatt kellenek a költségvetési megszorítások) a belső fogyasztásban, így a kiskereskedelemben lecsapódott. Az első negyedéves adatok is azt jelezték, hogy a gazdaság motorja ebből az aspektusból nem a korábban megszokott export, hanem a belső fogyasztás bővülése.

A fent említett kedvező részadatok szerepét a KSH is visszaigazolta az adathoz fűzött kommentárjában. Mint közölték: „a növekedéshez szinte valamennyi nemzetgazdasági ág hozzájárult, leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások. Az iparon belül különösen az élelmiszer- és italgyártás, illetve a villamos berendezés gyártása, a piaci szolgáltatások közül pedig főként a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, valamint a szállítás, raktározás bővülése volt jelentős. A növekedést fékezte a mezőgazdaság jelentős visszaesése.”

Itt a vége, vagy lesz még egy jó negyedévünk?

Abban egyetértenek az elemzők, hogy ha a növekedés nem is, annak dinamikája mindenképpen látványosan megtörik a következő negyedévben. Számos szakértő vár már akkor is technikai recessziót (ilyennek az számít, ha két egymást követő negyedévben csökken a GDP - a szerk.), ami persze nem garantált, az ebbe az irányba mutató kockázatok viszont egyértelműen megugrottak.

Amennyiben a felhasználási oldalt nézzük, ott a kiskereskedelem egyértelműen lassuló trendet mutat, hiszen amíg március és május között óriási mértékű volt a növekedés, júniusban gyakorlatilag már csak az üzemanyagokra fordított több pénzt a lakosság, mint egy évvel korábban. Ráadásul az utóbbi időben napvilágot látott megszorítások is ebbe az irányba mutatnak. A kata módosítása miatt több százezres nagyságrendben lesznek olyanok, akiknek direktben csökken a jövedelme, míg a rezsiemelés a szabadon elkölthető pénzt fogja sokaknál érezhetően befolyásolni.

A harmadik negyedév végén pedig az üzemanyagok piaci árassá tétele is érzékenyen érintheti a fogyasztókat, hiszen ez is érezhető hatással lehetne az általuk más termékekre (élelmiszerre, tartós fogyasztási cikkekre, stb.) felhasználható összegre. Ráadásul a beruházások terén is komoly visszaesés várható, hiszen az állami fejlesztéseknél jelentős megszorításokról döntött a kormány, de a vállalati beruházások egy része is bizonytalanná vált a kamatkörnyezet és a változó gazdasági körülmények miatt. (Ez részben már visszaköszönt a legutóbbi hónap építőipari teljesítményében is.)

Az adatokat kommentálva Suppán Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője a fentiekhez hasonló kockázatokat lát. Szerinte ilyen lehet az árkorlátozások esetleges fokozatos megszüntetése, ami tovább gyorsíthatja az inflációt, a reálbérek csökkenését eredményezve. A legnagyobb kockázat az orosz olaj- és gázszállítások leállása lenne, de átmeneti megszakadások ellenére erre a hazai importban még nem került sor. Az energiahiány azonban a legfontosabb kereskedelmi partnereinknél vezethet több ipari ágazat leállásához is, ami igen negatívan érintheti a hazai beszállítókat, vevőket is. Ezzel szemben pozitív kockázatot jelentenek új ipari kapacitások üzembe helyezése, a chip- és más alkatrészek hiányának enyhülése, a kimagasló ipari rendelésállományok, aminek hatására az ipari termelés felülmúlhatja a várakozásokat. A növekedést az idegenforgalom folytatódó helyreállása, nagyobb sportrendezvények, világbajnokságok, valamint az elmúlt két évben elmaradt nagyfesztiválok megtartása is támogatja.

Ha a következő időszak GDP-jét termelési oldalról vizsgáljuk, akkor a szolgáltatások, különösen a turizmus a harmadik negyedévben is bővülést hozhat, ráadásul az ipar is bővülhet. Azt egyelőre nehéz felmérni ugyanakkor, hogy a nettó export romlása mennyivel húzza vissza majd a GDP-t, de szakértők szerint a bázishatások miatt a harmadik negyedévben ez talán kevésbé lesz hangsúlyos. Így akár az is elképzelhető, hogy a nyár végén, ősz elején még mindig (minimális) növekedést láthatunk. Ugyanakkor az elhúzódó háború, a megugró infláció, a recessziós félelmek, és a kifejezetten erős bázis is mind abba az irányba mutatnak, hogy a negyedik negyedévben komolyabb visszaesést láthatunk majd. Ennek ellenére az első félév számai alapján továbbra sem zárható ki, hogy éves összevetésben 2022-ben akár 5 százalék feletti bővülés lehet.

Érdemes ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a látványos gazdasági növekedés a lakosság számára jelenleg kevésbé érzékelhető. Az év elején juttatott transzferek (szja-visszatérítés, 13. havi nyugdíj, jelentősebb béremelések, stb.) ezt a növekedést előlegezték meg, ám a tavaszi megugró fogyasztás után a gazdasági bizonytalanságok és az elszálló infláció meglehetősen kedvezőtlen kombinációt jelentett. Nem véletlenül lettek pesszimisták a fogyasztók és fogták vissza a költéseiket. Érdemes hangsúlyozni, hogy az infláció jelentős csökkenésére ráadásul a következő hónapokban biztosan nem lehet számítani, így hiába tart ki esetleg a bővülés később is, ebből keveset fogunk érzékelni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!