6p

Becsengettek, ennek az időszaknak pedig elmaradhatatlan velejárója az, hogy a gyerekek jelentős része csomagolt uzsonnát is magával visz az iskolába. Utánaszámoltunk, hogy mennyivel drágult ez az elmúlt években mindez átlagosan, mennyivel hagytak ott több pénzt a boltokban azok a szülők, akik még az iskolakezdés előtt elugrottak bevásárolni augusztusban.

A tények ismertek, a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi jelentése szerint 2022 augusztusában a fogyasztói árak átlagosan 15,6 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit, míg az élelmiszerek közel 31 százalékkal drágultak éves összevetésben.

Vészjósló jel, hogy az áremelkedés a VG.hu cikke szerint az iskolai étkeztetést is elérte, a szakmai szervezetek akár 30 százalékos áremelésről beszélnek szeptembertől, azonban a menza még így is a legolcsóbb alternatíva. Csakhogy az iskolai menza szinte mindenki életében emlékezetes pont, ugyan akad, aki szereti, azonban sokkal többen nem, és különösen ezen gyerekek esetében nagy szerep hárul a szülőkre abban, hogy milyen uzsonnát tesznek reggel az iskolatáskába.

Komoly kihívás lesz az, hogy mit csomagoljunk uzsonnának? Fotó: Pexels
Komoly kihívás lesz az, hogy mit csomagoljunk uzsonnának? Fotó: Pexels

Egy könnyen csomagolható szalámis-sajtos szendvics

Egy örök klasszikus, amivel nem lehet mellé lőni, ráadásul kifejezetten jól állja a csomagolást, nem más, mint a szalámis szendvics. Azonban ezt a közönségkedvencet is elérte az infláció az elmúlt években.

Amennyiben úgy számolunk, hogy a boltban kapható téliszalámi előre csomagolt, 80 grammos változata öt napnyi uzsonnához elegendő, ehhez pedig egy kiló kenyeret, és egy fél kilós trappista sajtot is vásárolunk, valamint a vajról sem feledkezünk meg, akkor a költségeink a 2022 augusztusában rögzített adatok szerint a következőképpen alakultak:

  • Téliszalámi csomag, 80 g – 840 forint
  • Fehér kenyér, 1 kg – 705 forint
  • Trappista sajt, fél kg – 1815 forint
  • Vaj, 100 g – 590 forint

Azaz ha öt napon keresztül szalámis szendvicset készítettünk az augusztusban vásárolt alapanyagokból, átlagosan 3950 forintunkba került mindez, ez pedig érezhető áremelkedés a korábbi évek azonos időszakában mérthez képest.

Ahogy az grafikonunkon is látszik, a szendvicsalapanyagok ára 2018-hoz képest igen meredeken emelkedett – 2018 azonos időszakához képest a 2022 augusztusában vásárolt alapanyagok több mint 93 százalékkal voltak drágábbak. Az árak 2021-hez képest is jelentősen emelkedtek, mintegy 60 százalékkal.

És hogy miért szállt el ennyire egy egyszerű szalámis szendvics ára? Nos, a választ úgy tűnik, hogy a szalámi és a sajt árának meredek emelkedésében kell keresni:

A sajt árának horrorisztikus emelkedése egyébként mostanra aligha hír: laptársunk, a Privátbankár.hu havonta elvégzett Árkosár felmérésében legutóbb azt látta, hogy egy év alatt még a KSH által jelzettnél is megdöbbentőbb ütemben, 86 százalékkal drágult a sajt.

Hogyan változnak az árak, ha másfajta szendvicset készítünk?

Ha a szalámit pulykamell sonkára cseréljük, a fehér kenyeret pedig félbarnára, amellett, hogy némileg egészségesebb opciót találunk, alacsonyabb árfekvésben találjuk magunkat – még úgy is, hogy természetesen ezen termékeket sem kerülte el a jelentős infláció. Nézzük, hogy mi változik, hogyha ugyanúgy egy iskolahétre elegendő alapanyagot vásároltunk augusztusban:

  • Szeletelt pulykamell sonka, 100 g – 430 forint
  • Félbarna kenyér, 1 kg – 619 forint
  • Trappista sajt, fél kg – 1815 forint
  • Vaj, 100 g – 590 forint

A sonkás szendvicsek elkészítése öt napra átlagosan 3454 forintunkba került volna, mindez azt jelenti, hogy 2018 azonos időszakához az alapanyagok 104 százalékkal drágultak. Sőt, az áremelkedés a tavalyi évhez képest is jelentős, 74 százalékos.

Azaz bár a sonkás szendvicsek arányaiban még így is olcsóbbak, mint szalámis társaik, valójában ez a szendvicsfajta még jobban drágult. A drágulást a már említett sajthorror mellett a pulykamell sonka árában kell keresni, hiszen 2022 augusztusában átlagosan 53 százalékkal fizettünk többet a pulykasonkáért, mint 2018 azonos időszakában.

Egészséges uzsonna

A szerkesztőségben a családos kollégák körében végzett gyors felmérés arra az eredményre jutott, hogy továbbra is van keresnivalója a zöldségeknek és a gyümölcsöknek is az iskolákba csomagolt uzsonnákban – vajon hogyan hatott az infláció ezekre az élelmiszerekre?

Egy korábbi cikkünkben azt írtuk, hogy bár az egészségesen étkezők sem úszták meg az inflációt, a drágulás mégsem olyan fájdalmas – ez a tétel pedig az augusztusi adatokat megnézve úgy tűnik, hogy részben még mindig igaz.

A zöldségek és gyümölcsök kilós árának alakulását mutató grafikonunkon is látszik, hogy az elmúlt években elindult felfelé az uborka, a banán, és a paradicsom ára, így ezek felhasználása az uzsonnakészítés során is biztosan áremelkedést jelent majd. Hogyan alakultak tehát az árak, ha zöldségszeleteket csomagoltunk öt napon keresztül az uzsonna mellé?

  • Paradicsom, 750 g – 515 forint
  • Uborka, 600 g – 445 forint
  • Sárgarépa, 500 g – 200 forint

A zöldségszeletek alapanyagainak költsége augusztusban 1160 forint lett volna, ez 2018 azonos időszakához képest 53 százalékos áremelkedés. Érdekesség, hogy 2021-hez képest „csak” 28 százalékos volt az áremelkedés, azaz a drágulás jelentős része nem az elmúlt egy évben történt.

Ha pedig egy banánt és egy almát is csomagolnánk a heti uzsonnák mellé, a költségek így alakulnak:

  • Banán, 700 g – 416 forint
  • Alma, 1 kg – 476

Azaz ha az augusztusi árakkal számolunk, nagyjából 900 forintból meg lehet oldani azt, hogy a heti iskolai ételcsomagok mellé jusson gyümölcs is. Ezen a téren 2018-hoz képest 32 százalékos áremelkedés történt, míg 2021 azonos időszakához mérve mindössze 12 százalékos.

Nehéz időszak előtt állnak a szülők

Bár egyelőre az adatközlés jellege miatt még csak az augusztusi inflációs adatok érhetők el, az már most is látszik, hogy nagyon megdrágultak a hagyományos iskolai uzsonna-alapanyagok az elmúlt évekhez képest. Jön az ősz, az érkező várhatóan lényegesen magasabb rezsiszámlák, és a megélhetés megnövekedett költségei mellett egyelőre nem sok minden utal arra, hogy a hazai áremelkedés lassulni fog. Így akár az is elképzelhető, hogy azok a szülők jártak jól, akik betáraztak a cikkünkben egyelőre még csak 40-50 százalékos drágulásokat felmutató élelmiszerekből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!