Julia Pereszild és Klim Sipenko vasárnap kora este landolt Kazahsztánban, melyet élőben közvetítettek az orosz televízióban. Oleg Novitszkij űrhajós segítségével értek földet, aki az elmúlt hat hónapban az űrállomáson dolgozott – számolt be az eseményről a Guardian.
A filmkészítők október elején indultak Bajkonúrból Anton Skaplerov veterán kozmonautával az űrállomásra a The Challenge (A kihívás) forgatása miatt. Ezzel úgy tűnik, az orosz stáb megelőzte azokat az idén októberre ígért hollywoodi terveket, mely szerint Tom Cruise lett volna az első színész, aki a NASA és Elon Musk támogatásával az űrben forgatott volna.
Az orosz film cselekménye egy sebész köré összpontosul, akit a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) küldenek, hogy megmentsen egy űrhajóst. A 49 éves Skaplerov a két orosz űrhajóssal együtt, akik már az ISS fedélzetén voltak, állítólag mellékszerepet is kaptak a készülő filmben, de a küldetésbe azért csúsztak apró hibák.
Amikor a forgatócsoport a hónap elején megérkezett az ISS -re, Skaplerovnak át kellett kapcsolnia kézi vezérlésre. Talán ezért fordulhatott elő, hogy amikor az orosz repülésirányítók pénteken tesztelték a Szojuz MS-18 űrszondát, az űrhajó tolóereje váratlanul megnőtt, és 30 percig destabilizálta az állomást.
A stáb leszállását egy forgatócsoport dokumentálta, ami a filmben is szerepelni fog - mondta Konstantin Ernst, a The Challenge társproducere.
Az űrforgatás egyébként jól kiegészíti az orosz űripar elsőségeinek listáját. Hiszen a szovjetek indították el az első Szputnik-műholdat, fedélzetén az első állattal, Lajkával, a kutyával. Majd az űrbe küldték az első embert, Jurij Gagarint, aztán az első nőt, Valentina Tyereskovát. Ugyanakkor a szovjet hőskorszakhoz képest a mai modern orosz űripar az állami finanszírozásért küzd, mert a Kreml inkább a katonai kiadásokat helyezi előtérbe.
Az orosz űrügynökség, a Roszkozmosz egyébként továbbra is csak a szovjet tervezésű technológiákra támaszkodik, miközben számos kudarccal szembesült az utóbbi időben, például korrupciós botrányokkal. Így Oroszország lemaradhat a globális űrversenyben az olyan kemény versenytársaival szemben, mint az Egyesült Államok, vagy Kína. Ezért Oroszország „űr-imázsa” visszaállítása, valamint bevételeinek növelése érdekében újraéleszti turisztikai tervét is, hogy a fizetni képes Föld körüli kalandorokat juttasson a Nemzetközi Űrállomásra. Valamint egy évtizedes szünet után Oroszország decemberben két japán turistát, köztük a milliárdos Yusaku Maezawát utaztatja ki az ISS-re, pontot téve ezzel arra az évre, amely mérföldkő az amatőr űrutazásban.
Tavaly májusban Tom Cruise valósággal felrobbantotta az internetet, amikor bejelentette: a következő sci-fijét a valódi űrben szeretné leforgatni. Az ötletre egyből rámozdult a NASA, vagyis az Egyesült Államok űrrepülési ügynöksége, de élénken érdeklődött az ötlet iránt a milliárdos Tesla-tulajdonos, Elon Musk is, aki a SpaceX (Space Exploration Technologies) nevű űrkutatási vállalatával a NASA egyik „beszállítója”. A forgatás idejét is kijelölték, ami ez év októbere volt, azóta sincsenek friss hírek a projektről. Az biztos, hogy ezzel elvesztette a Mission Impossible sztárja, hogy elsőként forghathasson színészként filmet az űrben a 200 millió dollárra tervezett hollywoodi produkcióban.