Felkerült az Európai Bizottság honlapjára, hogy Magyarország hozzáférhet a be nem fagyasztott forrásokhoz az unió hétéves költségvetéséből. Hozzávetőleg tízmilliárd euróról van szó. Ezek olyan pénzforrások, amelyek ugyan nem voltak befagyasztva a jogállami mechanizmussal, de nem kaphattuk meg őket, mert az Európai Bizottság az úgynevezett horizontális feljogosító feltételekre hivatkozva azt mondta, hogy a magyar igazságszolgáltatási rendszer nem felel meg az EU demokratikus alapelveinek.
A magyar kormánytól az igazságügyi reform elfogadását várta a Bizottság, amely ma döntött úgy, hogy ennek eleget tett a magyar kormány. A folyamat sok időt vett igénybe, több körös ide-odalevelezésekkel és visszakérdezésekkel. Szakértők szerint a pénzek feloldásának időpontja kifejezetten közel van az Európai Tanács csúcsüléséhez, de állítólag nem emiatt történik meg végre.
A magyar parlament ugyanis kedden fogadott el két olyan törvénymódosítást, amelyekre a bizottság várt, hogy az igazságügyi reformot elfogadottnak tekintse. A pénzek kifizetésével kapcsolatos döntés meghozatalával kifejezetten azt várták, hogy a legutóbb elfogadott két módosítás megjelenjen a Magyar Közlönyben. A két módosításból a fontosabb az volt, hogy a magyar kormány engedélyezze a bíráknak, hogy előzetes véleményezésért az Európai Bírósághoz forduljanak.
A hétéves költségvetés egy részét a kondicionalitási mechanizmus miatt fagyasztották be, s itt még három operatív programból továbbra is befagyasztva marad valamivel több mint hatmilliárd eurónyi forrás.
Hasonló a helyzet a gigantikus segélycsomag, a Helyreállítási Alap forrásaival is, amely nagy részéhez a reformok teljesítéséig nem férhetünk hozzá. Viszont az ide tartozó RePowerEU nevű csomag zöld forrásaihoz igen, és ebből a szokásosnál nagyobb, húsz százalékos előleget lehet lehívni, ami körülbelül egymilliárd euró. Ez a pénz legkorábban februárban érhet ide, és a ma jóváhagyott források határideje is hasonló.