Nagyon úgy néz ki, hogy a kormány a koronavírus-járvány miatt nem tartja meg vagy elhalasztja a nemzeti konzultációt, ami a gyöngyöspatai romák kártérítési ügyéről, a győri gyermekgyilkossággal kapcsolatos eljárásról, a börtönbizniszről, valamint a bírók függetlenségének kérdéséről szólt volna. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter február 14-én jelentette be: nemzeti konzultáció indításáról született döntés a február 13-i kormányülésen, amelyre az elmúlt másfél-két hónapban komoly társadalmi vitát kiváltó kérdések adtak okot.
A konzultáción kilenc kérdést tettek volan fel az embereknek és az eredeti kormányzati tervek szerint március közepétől érkezhettek volna meg a kérdőívek a háztartásokba. "A konzultáció májusban lezárulhat, így az eredmény tükrében még a tavaszi ülésszakban törvényeket alkothat a T. Ház" - fogalmazott Gulyás Gergely.
A nemzeti konzultációt hivatalosan még nem fújta le a kormány. Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár beszélt róla legutóbb még március 5-én; szerinte a március 15-e utáni héten kezdődhetett volna az ívek postázása. "Reméljük, a koronavírussal kapcsolatos kihívások nem fognak bekavarni" - fogalmazott a politikus. Így március végén az ívek még sehol nincsenek, a kormány sem beszél a nemzeti konzultációról, a koronavírus pedig eléggé bekavart.
"A baloldal a bűnözők és a nyerészkedő ügyvédek oldalára állt, amikor nem szavazta meg a börtönbiznisz kifizetésének felfüggesztését" - jelentette ki Hollik István február végén. A Fidesz kommunikációs igazgatója arra kérte az embereket, hogy minél többen töltsék ki a márciusi nemzeti konzultációt és mondják el a véleményüket. Ez márciusban már biztos nem történik meg. Ezzel vélhetően sokat spórolt az ország, hiszen például a 2017-es nemzeti konzultáció 7,2 milliárd forintba került.