2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Óriási az eltérés a belföldi és az exportra történő ipari termelés árai között. A KSH szerint az okok az energiaiparban keresendőek.

2023 májusában az ipari termelői árak átlagosan 11,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.

A belföldi értékesítés árai 36,5 százalékkal nőttek, az exportértékesítéséi 1,1 százalékkal mérséklődtek. A nagy eltérést elsősorban az okozta, hogy az – alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő – energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbit, miközben az exportárai már csökkentek - írja a KSH. Mindemellett az ipari termelői árak növekedésében az alapanyagok drágulása és az előállítási költségek emelkedése is szerepet játszott. 

Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,0, az exportértékesítésiek 1,4 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal mérséklődtek.

2023 májusában a 2022. májusihoz képest:

  • A belföldi értékesítés árai átlagosan 36,5 százalékkal nőttek, ezen belül a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 9,3, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – részben a hatósági ár szabályozásának módosításai következtében – 103 százalékos volt a drágulás. Az élelmiszeripar értékesítési árai 24,7 százalékkal emelkedtek.
  • Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 47,6, a beruházási javakat gyártókban 6,6, a fogyasztási cikkeket gyártókban 22,0 százalékkal emelkedtek az árak.
  • Az ipari exportértékesítési árak 1,1 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,2 százalékkal magasabbak, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 29,7 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak.

2023. január–májusban a 2022. január–májusihoz képest:

  • A belföldi értékesítés árai 48,8, az exportértékesítéséi 9,4 százalékkal voltak magasabbak, így az ipari termelői árak összességében 22,3 százalékkal emelkedtek.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!