3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett, és a hiányt 2026-ra 3 százalék alá csökkenti. A tárca kitért az uniós pénzek egyenlegére is.

„Az idén tavasszal meghozott intézkedésekkel a kormány több mint 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. A meghozott döntéseket követő hónapokban két alkalommal is többlettel zárt a költségvetés. Az augusztusi, szezonális folyamatokra visszavezethető egyenleget követően a kormány ismét mérsékelt pályán tartja a hiány mértékét”, állítja a PM.

Hozzátették: a kormány „figyelemmel kíséri” a költségvetési mutatók alakulását és „amennyiben szükséges, további intézkedésekkel tartja a kitűzött hiánycélt”.

Mint írták, augusztus végéig az államháztartás központi alrendszere 2 857,7 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2 862,1 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 172,8 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 168,4 milliárd forintos hiányt mutattak. Augusztusban (egy hónap alatt) a központi alrendszer 414,3 milliárd forint hiánnyal zárt.

Varga Mihály pénzügyminiszter – 2026-ban 3 százalék alatt lesz a hiány?
Varga Mihály pénzügyminiszter – 2026-ban 3 százalék alatt lesz a hiány?
Fotó: Mfor / Dala Gábor

A PM szerint az augusztus havi adatokat ugyanakkor árnyalja, hogy az adóbevételek – ezen belül is különösen az áfabevételek – szezonalitása miatt ekkor kevesebb bevétel érkezik a költségvetésbe. Ezen felül a dupla családi pótlék kifizetésére, a közutak és a közösségi közlekedés fejlesztésére is többet költött a kormány, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek. Nyugellátásokra 4 281,8 milliárd forintot, míg gyógyító-megelőző ellátásra 1 781,6 milliárd forintot fordítottunk az év első nyolc hónapjában, írják.

Kitérnek arra is, hogy augusztus végéig a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege 2 413,8 milliárd forint volt, amely 695,5 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésénél.

A közleményből kiderül az is, hogy augusztus végéig 673,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 1 086,3 milliárd forintot tettek ki.

„A kormány elkötelezett a hiány és az államadósság csökkentése mellett. A költségvetés hiányát az idei évben 4,5, jövőre 3,7, 2026-ra pedig 3 százalék alá mérsékeljük”, zárul a közlemény. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!