3p

Vagy újabb kiadáscsökkentések kellenek, vagy/és újabb állami bevételnövelő intézkedések. Vagy pedig bele kell törődni az eddig vártnál is nagyobb államadósságba — állapítja meg Bod Péter Ákos írásában.

A kormánypolitika az ipari termeléstől várta, várja a dinamikát, de elemzéseink már korábban kimutatták, hogy a magyar ipar egy ideje nem tekinthető a gazdaság motorjának. Termelési szintje májusig nem érte el a 2021-es év átlagát és a két legfontosabbnak gondolt („húzó”) ágazatban nagy gondok léptek fel. A másik tényező, amelyhez a növekedési remények fűződtek, a lakossági fogyasztás — írja Bod Péter Ákos a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó laptársunk a Privátbankár oldalán.

Mindkét elképzelt húzóerőt illetően voltak már kétségek, és azok nem enyhültek.

2024 második negyedéves számai szerint tehát a magyar gazdaság negyedéves alapon, azaz 2024 első trimeszteréhez képest 0,2 százalékkal zsugorodott. Ha 2023 második negyedéve az összehasonlítási alap, akkor a nyers adatok szerint 1,5 százalékos a növekedés. A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján ez a mutató 1,3 százalék (az eltérés abból adódik, hogy az idei második negyedévben egy munkanappal több volt, mint egy évvel ezelőtt).

Nos, a harmadik negyedév és az év további része még alakulhat lendületesebben, és a kismértékű háromhavi visszaesés még önmagában nem indokolja a nagyon negatív elemzői kommentárokat. Csakhogy valóban ennél sokkal jobb adatokat várt az elemzői közösség. Ugyanígy a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amely a júniusi inflációs jelentésében a GDP tavalyi 0,9 százalékos éves csökkenését követően idénre 2,0–3,0 százalékos növekedést jelzett előre.

A kormányzat tavaly, sőt az év elején 4 százalékos (az optimizmusban akkor verhetetlen Nemzetgazdasági Minisztérium tisztségviselői szerint akár 4-5 százalékos) idei növekedést kommunikált, aztán innen csökkent 3,6 százalékra, sőt a legutóbbi napokban már a kettő százalék is elhangzott. Varga Mihály pedig arról beszélt, hogy a kormány 2,5 százalékra módosította a 2024-es növekedési várakozását.

A német gazdaság lenne az ok?

Az Eurostat eddig közzétett számai alapján látható, hogy a magyar mutatók némileg elmaradnak az EU átlagától. Maga az európai konjunktúra javulóban van, folytatódik a tavalyi kisméretű növekedés. A német gazdaság átlagos teljesítménye, amint az első negyedévben, úgy a másodikban is stagnáló.

A magyar eset tehát nem egyszerűsíthető le arra, hogy nem nő Németország. A német konjunktúrától függetlenül a magyar gazdaság legalább az uniós átlaghoz közeli mértékben, mondjuk fél százalékkal növekedhetett volna a mögöttünk hagyott trimeszterben.

A nagy ipari visszaesésünk oka elég világos: az elektromos autógyártás és annak egyik komponense (akkumulátorgyártás) a korábbi trendhez képest nagyot esett.

A másik nagy, és még zavarosabb sajtos itteni visszahúzó tényező a belső fogyasztás alakulása. A valóság alulmúlta a várakozásokat, amelyek szerint a lakossági reáljövedelmek a tavalyi nagy esést követően az idén dinamikusan nőnek, és akkor a háztartások fogyasztása felfele húzza a gazdaságot.

Ennek ismeretében elég különös, ahogy a kormánytagok a gazdasági helyzettel foglalkoznak a hivatalos megszólalásokban. „Továbbra is bővül a magyar gazdaság, a növekedési kilátások bizakodásra adnak okot - mondta a kedden megjelent GDP-adatokra reagálva a pénzügyminiszter a közösségi oldalára feltöltött videóüzenetében.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!