Mint arról beszámoltunk, a tegnapi Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette: az Orbán-kabinet döntése 480 forintban rögzítették a benzin- és gázolajárakat, egyelőre három hónapig, és csak a 95-ös oktánszámúnál, valamint a dízelolajnál.
Csütörtökön késő este meg is jelent erről a kormányrendelet. Ebből megtudhatjuk, hogy a kormány az alaptörvényben biztosított jogalkotói hatáskörével élve, de figyelemmel a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvényekre, valamint a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről tavaly megalkotott törvényben kapott országgyűlési felhatalmazás alapján döntött egyes üzemanyagárak befagyasztásáról.
Ez azt jelenti, hogy hétfőtől, azaz 2021. november 15-étől három hónapig, azaz 2022. február 15-éig nem lehet literenként 480 forintnál magasabb a biokomponensekkel és szabvány szerinti adalékokkal együttesen értelmezett legmagasabb kiskereskedelmi bruttó ára:
- az MSZ-EN 228 jelű szabványban meghatározott ESZ-95-ös minőségi fokozatú motorbenzinnek, amely nem teljesíti az ESZ-98-as fokozat minőségi követelményi szintjét,
- az MSZ-EN 590 jelű szabványban meghatározott 2710 20 11 KN-kódú dízelgázolajnak.
A kormányrendelet azt is kimondja, hogy ezek értékesítése során egyéb költség vagy díj nem számolható fel.
Mivel a holtankoljak.hu adatai szerint jelenleg van olyan hazai benzinkút, ahol egy liter 95-ös benzinért csaknem 555 forintot, míg a gázolajért majdnem 566 forintot is elkérnek, hétfőtől ezeken a töltőállomásokon 75-85 forinttal olcsóbban lehet majd tankolni. Ez azt jelenti, hogy egy 40 literes teletankolás 3000-3400 forinttal kerülhet kevesebbe.
Bár a rendelet szerint az ominózus üzemanyagárak befagyasztása három hónapig érvényes, mivel veszélyhelyzeti rendelkezésrúl van szó, az egyelőre csak a a veszélyhelyzetről szóló törvény hatályvesztéséig érvényes, ami a jelen állás szerint 2022. január 1. Ebből az következik, hogy a kormánynak vagy törvényt kell módosítania, vagy meg kell hosszabbítania a veszélyhelyzetet.