Az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló 2006. évi kormányrendelet alapján a Többletkapacitási-befogadási Bizottság elnöke még 2018 áprilisában, 2019 februárjában és áprilisában tartott ülésén tárgyalt azokról a befogadási kérelmekről, amelyek elbírálására vonatkozó javaslatát felterjesztette az egészségügyért felelős miniszter részére. Kásler Miklós a javaslatról csak az államháztartásért felelős miniszter hozzájárulásával dönthetett, s most végre nyilvánossá vált, mely intézmények számára pozitív a döntés.
A NEAK honlapján a 2020-ra befogadott többletkapacitások összesen 73 tételt foglalnak magukba, amelyek természetesen plusz forrással is járnak, ezek közel 2,1 milliárd forintos többletforrást tesznek ki. A listát Budakeszi Város Önkormányzata vezeti több, mint 20 szakellátás létesítésével és új diagnosztikai eszköz odaítélésével.
Budakeszi Önkormányzata számos szakellátást kap a jövőben: szülészet-nőgyógyászattól kezdve a neurológián át a szemészetig 21-féle egészségügyi szolgáltatással bővülnek.
Sok intézménynél MRI, vagy CT berendezésére bólintottak rá (a Nagyatádi Kórháznál például heti 45 szakorvosi óraszámmal terveznek a CT diagnosztikára, melynek forrásigénye több, mint 120 millió forint). De a budapesti Szent János Kórházban az MRI diagnosztikára heti 90 óraszámmal terveznek, több, mint 250 millió forintos forrással.
Dunakeszi számára egyebek mellett biztosítanak heti 30 óra gyermeksebészeti ellátást a NEAK listája szerint, de lesz heti 4 óra pszichiátriai ellátás is - ami igaz, nem sok, de mégis valami. A Jahn Ferenc Kórház a sürgősségi betegellátásra kap plusz 4 ágyat, ami szintén nagyon hiánytpótló. Két Hospice ház is kap pluszágyakat, összesen 24 darabot.
A NEAK felhívja a figyelmet arra, hogy a befogadott többletkapacitásokra – az egyéb jogszabályi feltételek fennállása esetén – a finanszírozási szerződés legkorábban 2020. április 1. napjával köthető meg, határozatlan időtartamra, de csak akkor, ha a szolgáltató ekkor már a szerződéskötéshez szükséges engedélyekkel rendelkezett. A finanszírozási szerződéskötési jogosultság azonban hatályát veszti, ha az egészségügyi szolgáltatók a befogadási időpontot követően egy éven belül nem kezdeményezik a szerződések megkötését.