2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állami mellett már csak az egyházi és a nyelvkönyves kiadók rúghatnak labdába.

Csökkent a magánkiadós tankönyvek elérhetősége az iskolák számára: míg 2020-ban a tankönyvrendelések 14 százalékát tették ki a magánkiadók kötetei, 2021-re 12 százalékra esett vissza az arányuk - közölte a Népszava érdeklődésére Romankovics András, a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének (TANOSZ) alelnöke.

Pedagógusok válogatják a tankönyveket a XVI. kerületi Kölcsey Ferenc Általános Iskolában. (Illusztráció.) Fotó: MTI Fotó: Kovács Tamás
Pedagógusok válogatják a tankönyveket a XVI. kerületi Kölcsey Ferenc Általános Iskolában. (Illusztráció.) Fotó: MTI Fotó: Kovács Tamás

Ezek legnagyobb részét nyelvkönyves (angol, német) magánkiadók teszik ki, illetve ebbe a körbe tartoznak a hit- és vallásoktatás tankönyveit előállító, a kormány által erősen támogatott egyházak kiadói is.

A hagyományos közismereti tankönyvek – például a magyar, matematika, történelem, biológia, kémia – tankönyvek tekintetében még rosszabb helyzetbe kerültek a nem egyházi magánkiadók, köteteik megrendelési aránya alig néhány százalékra tehető.

A TANOSZ alelnöke szerint az üzenet egyértelmű:

a jelenlegi oktatásirányítás a nyelvkönyveken, valamint a hit- és vallásoktatás tankönyvein kívül minden módon száműzni akarja az iskolákból a több évtizedes tapasztalattal rendelkező, a pedagógusok körében elismert magánkiadók tankönyveit.

2014 januárjától a kormány már nem adott lehetőséget a magánkiadóknak új tankönyvek engedélyeztetésére, 2019-től pedig egy újabb törvénymódosítással azt sem tették lehetővé számukra, hogy a 2018 végén és az azt követő időszakban lejáró tankönyves engedélyeket meghosszabbítsák. Emiatt több száz népszerű magánkiadós tankönyv került le a tankönyvjegyzékről:

2018-ban a megrendelt tankönyvek 68 százaléka volt állami és 32 százaléka magán kiadású, mostanra ez az arány 88-12 százalékra változott.

A cél egyértelműen az, hogy valamennyi iskolában az állami fejlesztésű „egyentankönyveket” használják, írja a Népszava.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!