4p

Még csak a héten került a parlament elé a szociális hozzájárulási adó július elsejétől életbe lépő csökkentéséről szóló törvényjavaslat, de a költségvetési törvény fejezeti köteteiből kiderül, mikor várható a következő mérséklés.

A hatéves bérmegállapodás alapján idén július elsejétől tovább csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke - az erről szóló törvényjavaslatot Varga Mihály a héten nyújtotta be a parlamentnek. Az adó mértéke 19,5 százalék után 17,5 százalék lesz. Ez azonban nem az utolsó adócsökkentés lesz, ha a reálkeresetek alakulása megfelelő lesz a következő időszakban is, akkor további 2 százalékponttal mérséklődhet a közteher mértéke. Márpedig a jövő évi költségvetés egyik fejezeti melléklete szerint a feltételek adottak lesznek, így 2020-ban további csökkentés jöhet.

Ennek dátumát a kormány a Nyugdíjbiztosítási Alapról szóló költségvetési mellékletben jegyezte le. Az Alap bevételeit ugyanis a nyugdíjjárulék, költségvetési hozzájárulás és egyéb források mellett a szociális hozzájárulási adóból érkező bevételek teszik ki, így a szochó mértéke nagyban befolyásolja a várható bevétetelt. (A nyugdíjjárulék és a szochó az alap bevételeinek 97,8 százalékát teszik ki.)

"A foglalkoztatók által 2020. január 1-től fizetett 17,5 százalékos szociális hozzájárulási adó 2020. október 1-től 15,5 százalékra csökkenhet" - olvasható a dokumentumban.

Vagyis az idei júliusi szochó-csökkentés után több mint egy évet kell várnia a munkáltatóknak a következő könnyítésre. Igaz, ha minden adott lesz és 2020 októberétől mérséklődik tovább az adó, akkor így is rövidebb idő telik el két csökkentés között, mint a mostani esetében. Legutóbb ugyanis 2018. januárjában változott a szochó mértéke, akkor akkor csökkent a jelenlegi 19,5 százalékra és ilyen teher mellett adóztak a cégek egészen 1,5 éven keresztül.

Az adócsökkentés kormány által prognosztizált következő időpontja egyébként egybe esik a Magyar Nemzeti Bank számításaival is. Legutóbbi, márciusban kiadott inflációs jelentésükben úgy fogalmaztak, legközelebb 2020 utolsó negyedévében valósulhat meg a következő csökkentés.

Így a munkát terhelő adóék mértéke a jelenlegi 45 százalékról 43,1 százalékra mérséklődhet 2020. októberére - minden más adó és járulék változatlansága mellett. Az adóék azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltségnek (vagyis bruttó bér + munkáltatói terhek) hány százalékát vonja el az állam adók és járulékok formájában.

Maradhat a lendületes béremelkedés

A szochó jövő évre tervezett csökkentése arra enged következtetni, hogy 2020-ban is marad a lendületes bérnövekedési ütem, ami mellé olyan infláció társul, ami biztosítja, hogy a reálkeresetek minimum 6 százalékkal növekedjenek.

A kormány munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel kötött megállapodásában rögzítette ugyanis az adócsökkentés feltételét, amit némiképp nyakatekerten sikerült megfogalmazni. Eszerint

az adó "minden egyes alkalommal 2 százalékponttal azon naptári negyedévet követő második negyedév első napjától csökkenjen tovább, amely negyedévben a versenyszférában a bruttó átlagkereset és a fogyasztói árindex szezonálisan kiigazított, adott naptári negyedévre átlagolt értékeiből számolt reálkereseti mutató legalább 6 százalékkal emelkedik a megelőző csökkentést megalapozó negyedévhez, első alkalommal 2018 első negyedévéhez képest".

Ez alapján az előttünk álló júliusi csökkentést az idei első negyedéves bérváltozás alapozta meg, mivel itt a 11 százalékos bérnövekedés és 3,2 százalékos infláció eredményeként 7,8 százalékkal emelkedett a reálkereset. A csökkentés pedig a fentiek értelmében a harmadik negyedév első napjától léphet életbe, vagyis július elsejétől.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!