Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke a 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatóján ismerteti, miért nem változtattak a 13 százalékos jegybanki alapkamaton, ezzel szemben csökkentették-e a tavaly október közepétől irányadó egynapos betéti kamat 15 százalékos mértékét, s vélhetően azt is megtudhatjuk, hogyan alakulhat infláció és az MNB kamatpolitikája a következő hónapokban.
15:54
Befejeződött a sajtótájékoztató.
A Monetáris Tanács következő ülését szeptember 26-án, kedden tartja, akkor válik ismertté a két nappal később publikálandó friss Inflációs jelentés két fő prognózisa, az inflációra és a GDP-re vonatkozó.
15:49
Arra a felvetésre, hogy az idei költségvetési hiány meghaladhatja-e a célértéket, az MNB alelnöke azt mondta, a kockázatokat ők is látják, ugyanakkor érzékelik, hogy a kormány elkötelezett a tervezett hiány betartása mellett - erről is majd a szeptember végén napvilágot látó Inflációs jelentésben tesz közzé bővebb állásfoglalást a jegybank.
15:44
Az Európai Központi Bank válaszára vár a kormány a jegybanktörvény azon módosításáról, amely az MNB tőkehelyzetének kezelésére szolgál.
15:42
Virág Barnabás arra számít, hogy nem kell deviza Magyarország energiaszámlájának kiegyenlítéséhez. Úgy ítéli meg ugyanis, hogy mind az európai energiaárak, mind a folyó fizetési mérleg pozíciója sokkal kedvezőbb, mitn egy éve, ezért lényegesen kisebb lehet annak szükségessége, hogy az MNB ismét biztosítsa az energiabeszerzéshez szükséges devizát.
15:40
Lehetnek-e kisebb és nagyobb kamatlépések és -szünetek is? - érkezett a kérdés az MNB alelnökéhez. Aki válaszában attól tette függővé a döntéseiket, hogyan alakulnak az inflációt középtávon befolyásoló tényezők. Arra kell felkészülni, hogy egy gyorsan változó közegben haladunk, ezért minden egyes döntés előtt kell értékelni a helyzetet.
15:37
Egészen bizonyos, hogy felülvizsgálja a GDP előrejelzését a szeptember végi Inflációs jelentésben. Hogy mi lesz az új mérték, azt Virág Barnabás nem tudta és nem is akarta megmondani, emlékeztetve arra, hogy ez a jegybanki stáb feladata lesz a következő hetekben.
15:33
Az MNB alelnöke szerint a hazai reálkamat már szeptemberben pozitív tartományba kerülhet.
15:27
Jó esélyünk van arra, hogy az év végére az infláció ne csak egy számjegyű legyen, hanem már a régiós átlag körül alakuljon - vélte Virág Barnabás.
15:24
Pozitívum, hogy tovább folytatódott a külső egyensúlyi folyamatok gyors javulása. A folyó fizetési mérleg egyenlege 2023 júniusában jelentős, közel 550 millió eurós többletet mutatott, elsősorban a külkereskedelmi egyenleg rekordmértékű, 1,7 milliárd eurós többletének következtében. A külső egyensúly trendszerű javulása mögött a kedvezőbb energiaegyenleg és cserearányok, a belföldi kereslet alkalmazkodása és az export stabil növekedése áll. Az idei évben a folyó fizetési mérleg hiánya a javuló külkereskedelmi egyenleggel párhuzamosan a júniusban vártnál kedvezőbben, a GDP 2 százaléka alatti szinten alakulhat. 2024-ben az elmúlt időszakban kiépült új exportkapacitások termelésbe állásával, valamint a normalizálódó világgazdasági környezettel folytatódik a külkereskedelmi egyenleg és a finanszírozási képesség javulása.
15:22
Az MNB alelnökétől azt is megtudhattuk, hogy az egynapos betéti tender kamatának és az alapkamatnak a jövőbeli összezárásával új szakaszba lép a monetáris politika. Az összezárást követően továbbra is szigorú monetáris kondíciók fenntartása szükséges, ugyanakkor a jegybanki eszköztár egyszerűsítése várható. A monetáris politika nem robotpilótaként működik, a jegybank adatvezérelten, lépésről lépésre fog dönteni a kamatkondíciókról - hangsúlyozta Virág Barnabás.
15:17
Virág Banabás szerint továbbra az infláció az első számú közellenség. Közlése szerint a következő hónapokban folytatódik a hazai infláció és maginfláció gyors ütemű csökkenése, 2023 hátralévő részében egyre markánsabban jelentkezik a szigorú monetáris politika, a csökkenő globális nyersanyagárak, a mérséklődő hazai fogyasztás és a kormányzat piaci versenyt erősítő lépéseinek árleszorító hatása. A dezinfláció üteme tovább gyorsul, így várhatóan az ősz folyamán már egyszámjegyű tartományba mérséklődik az infláció.
A fogyasztóiár-index várhatóan 2025 elején tér vissza a 2-4 százalékos jegybanki toleranciasávba.
15:13
A Monetáris Tanács a korábbi ütemben folytatta a kamatkörnyezet normalizációját - ismertette az MNB alelnöke. Ezek alapján a tanács augusztus 30-i hatállyal a kötelező tartalék választható részére fizetett kamatot 100 bázisponttal, 15 százalékról 14 százalékra, valamint a kamatfolyosó felső szélét jelentő O/N fedezett hiteleszköz kamatát szintén 100 bázisponttal 16,5 százalékra csökkentette. A Tanács az egynapos betéti gyorstenderek és devizacsere-tenderek esetében is 100 bázisponttal alacsonyabb kamatszint alkalmazását tartja indokoltnak.
15:09
A gazdasági visszaesés fő oka a magas infláció - utalt Virág Barnabás arra, miszerint a GDP már negyedik negyedéve csökken, azaz a magyar gazdaság technikai recesszióban van.
15:07
Széles körben érvényesült a monetáris politika dezinflációs hatása, ez folytatódik, hogy egy számjegyű lesz az infláció az őszi hónapokban - jelentette ki az MNB alelnöke. Aki szerint óvatosságra int a szolgáltatások árának alakulása. Egyrészt az, hogy úgymond visszatekintő áremelések történtek, automatikusan drágítottak, úgy, hogy azt sok esetben nem indkolta a működési kiadások alakulása. Másrészt a munkaerőpiacon fontos lenne egy bérmegállapodás.
15:04
Virág Barnabás egy technikai közleménnyel kezdte: a prezentációt ezentúl magyar és angol nyelven lehet megtekinteni az MNB honlapján.
15:03
Kezdődik Virág Barnabás sajtótájékoztatója.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)