5p

Miközben éjjel négy gimnáziumban is virrasztást tartottak a diákok, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) székházában a tanárok fejezték ki a hálájukat este 9 órától, Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke nyílt levelet írt Maruzsa Zoltán közoktatási államtitkárnak. A szeptember 2-val elindult diákmegmozdulások kapcsán sokan úgy látják, hogy a történelemben sokszor az ifjúságtól erednek a nagy változások. Mától országos polgári engedetlenségi hullámot hirdetett a Tanítanék Mozgalom.

A Vörösmarty Gimnáziumban, a Szent István Gimnáziumban, az Óbudai Gimnáziumban, valamint a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában a magasabb tanárbérekért, a tanárhiány megoldásáért és a jobb oktatási körülményekért tartottak egész éjszakás virrasztást a diákok. Míg az elég hűvös éjszaka során több pedagógus takarókat és süteményt vitt a demonstrálóknak, addig a PSZ a budapesti székházánál tartott virrasztást a diákokkal való szolidaritás jegyében.

A PDSZ virrasztásos posztjai alatt pedig ez olvasható az egyik kommentben:

"A fiatalság indította mindig a változást! Köszönjük, tiszteletreméltóak vagytok!"

A Szent István Gimnázium diákjainak virrasztása. Fotó: Facebook/PDSZ
A Szent István Gimnázium diákjainak virrasztása. Fotó: Facebook/PDSZ

Mindeközben Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke nyílt levelet juttatott el az eduline.hu-hoz, amelyet Maruzsa Zoltán közoktatási államtitkárnak címzett, s amelyet így kezd:

„Nem a tanárok polgári engedetlensége ássa alá a diákok törvénytiszteletét és erkölcsi értékrendjét. Az írott normák, a törvény tekintélyét az a magatartás ássa alá, amely kénye-kedve, saját pillanatnyi érdekei szerint alakítgatja a törvényt.”

Az államtitkár múlt héten a pedagógus szakszervezeteket arra figyelmeztette, hogy a polgári engedetlenség „jogszabályellenes magatartás, a tanulók erkölcsi értékrendjét negatívan befolyásoló, törvénytelen kezdeményezés”. Maruzsa Zoltán szerint ugyanis az írott normák figyelmen kívül hagyása jó eséllyel arra ösztönzi a „kialakult értékrenddel nem rendelkező diákokat”, hogy a jövőben „mérlegelés tárgyává tegyék, milyen iskolai előírásokat kell betartaniuk és melyeket sem”.

„A jogkövető magatartást az lehetetleníti el, hogy a hatalom a (valóságos) sztrájk jogát, ezt az alkotmány biztosította alapjogot megvonja a tanároktól, s ezzel polgári engedetlenségre kényszeríti őket” – folytatja Arató.

De kitér arra is, hogy a törvény tekintélyét az ássa alá, hogy a kormányon lévők – például magyar nyelv és irodalomból – olyan nemzeti alaptantervet vertek keresztül, amelyet mind a Magyar Tudományos Akadémia illetékes osztályai, mind az állami egyetemek oktatói, mind a szakmai civilszervezetek kártékonynak minősítettek és annak bevezetését egyértelműen ellenezték.

„Az iskola és a tanár tekintélyét nem a polgári engedetlenség, hanem a megalázó fizetések és az ebből részben következő kontraszelekció rombolja” – zárja levelét az elnök.  

Országos polgári engedetlenségi hullám indult mától

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete Facebook-oldalán köszönte meg a diákoknak a szeptember 2-i tüntetést, amelyet a Diákok a Tanárokért nevű szervezet kezdeményezett. A pedagógusok melletti kiállás a Szent István Bazilikánál kezdődött, majd a Belügyminisztériumhoz, végül a Fővám térre ment a tömeg, ahol beszédet mondott Molnár Áron, Nagy Zsolt, valamint több diák és tanárszakos hallgató.

A tömegben az erő - mondta az egyik szervező a szeptember 2-i diáktüntetésen. Fotó: Facebook/PDSZ
A tömegben az erő - mondta az egyik szervező a szeptember 2-i diáktüntetésen. Fotó: Facebook/PDSZ

A rendezvény végén kockásinges hatalmas zászló alatt érkeztek „az oktatási rendszer rabjai”, fehér, egyenmaszkot viselő fiatalok egy láncba kapaszkodva. A láncon olyan béklyók lógtak, mint bér, elavult tananyag, autonómia. Amikor a tömeg a rabok legyünk vagy szabadok kérdésre azt válaszolta, hogy szabadok, akkor mindannyian ledobták a láncot és a maszkot magukról.

De nincs megállás: a Tanítanék Mozgalom szeptember 5-től hirdette meg a polgári engedetlenség országos hullámát.

A 2016-ban létrejött mozgalom legutóbb 2022 tavaszán karolta fel az oktatás ügyét. Dokumentálták és koordinálták azt az összefogást, mely során 400 iskola 8000 tanára vett részt polgári engedetlenségben az oktatási dolgozók sztrájkjogainak elleheteltenítése miatt. Most ismét ezt teszik, s erre buzdítják az érintetteket, mert úgy látják: nem maradt más eszközük arra, hogy a béremelés és a sztrájkjog visszaállítása érdekében.

Hétfőn a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium 30 pedagógusa jelezte, hogy egész nap nem veszi fel a munkát, ahogy a XI. kerületi Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium tantestületének 17 tagja, valamint a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium több tanára sem. És Miskolcon a Herman Ottó Gimnázium 37 pedagógusa jelentette be, hogy a polgári engedetlenség eszközéhez folyamodnak, miután hosszú idő óta semmi érdemi változást nem sikerült elérni a kormánynál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!