4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma délelőtt feketébe öltözött a Pedagógusok Szakszervezete 2022/23-as tanévnyitó rendezvényén, ahol a fekete esernyőkkel is azt üzenik: addig nem csukják be, amíg nem történik érdemi változás a pedagógusok helyzetében. Új sztrájk szervezésébe fognak, a rendhagyó tanévnyitójukra megfogalmazott kiáltványukkal pedig a nemzetközi sajtóhoz és szervezetekhez fordulnak.

„Hiába kutatjuk, hogy mikor, de elvették tőlünk a tanítás örömét, a gyerekektől a tanulás örömét, a tanévnyitó izgalmát. 2019-ben kinyitottuk a fekete esernyőinket, és addig nem csukjuk össze, amíg követeléseink nem teljesülnek” – jelentette ki Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke.

Az elnök szerint a kormányzati hatalom már észrevette az oktatás gondjait, de elfordítotja a fejét. 

„Itt állunk talpig gyászban, temethetnénk is a magyar oktatást, ehelyett a szakadék széléről az eredménytelen sztrájktárgyalások után világgá kürtöljük a helyzetünket. Kiáltványunkat többek között eljuttatjuk az UNICEF-hez, az Európai Szakszervezeti Szövetség oktatási bizottságához, és az Európai Bizottsághoz” – tette hozzá Szabó Zsuzsa.

Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke, bal oldalán Totyik Tamás alelnök, jobb oldalán Gosztonyi Gábor, a másik alelnök. Fotó: Mfor/Kormos Olga
Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke, bal oldalán Totyik Tamás alelnök, jobb oldalán Gosztonyi Gábor, a másik alelnök. Fotó: Mfor/Kormos Olga

Mindeközben a PSZ országjárásba kezd, s a legkisebb falvakba is elmennek, hogy terjesszék: nem tűrnek tovább, és nem félnek a hatalomtól, harcukban pedig a szülők hathatós segítségét is kérik.

Ezt követően a nem mindennapi tanévnyitón bejátszották Orbán Viktor, Gulyás Gergely, Pintér Sándor és Kövér László béremeléssel kapcsolatos nyilvános ígéreteit, melyekből semmi nem valósult meg.

Rossz címre ment a kormány levele

Totyik Tamás, a PSZ elnöke arról beszélt, hogy augusztus 30-án volt az utolsó tárgyalásuk a kormánnyal, ahol azt közölték velük, hogy 2022. április 4. óta nem volt idejük átbeszélni a pedagógusok sztrájkköveteléseit, de még azt sem, aminek nincs költségvonzata. Viszont átadtak számukra egy írásos nyilatkozatot, melyben azt firtatják, hogy milyen erkölcsi alapon tanítanak azok a pedagógusok, akik polgári engedetlenségi mozgalmat szerveznek, ami rossz példa a gyerekek számára.

„Azt üzenjük, hogy rossz címre küldték a levelet, mi nem szervezünk polgári engedetlenségi akciókat. De milyen alapon kérnek bármit is számon, amikor ők maguk sem tartanak be törvényeket, sem az Alaptörvénybe foglalt jogokat?” – tette fel a költői kérdést az alelnök, aki  szerint 1848 óta nem volt arra példa, hogy magyar kormány segélyt kérjen a közoktatás miatt, ahogy ez történt most Brüsszellel.

Új fix tárgyalási időpont nincs a kormánnyal, azt ígérték csak, hogy amint az Európai Bizottságnál döntés szüleik, 5 napon belül összehívják a sztrájkbizottságot.

„Nem értjük, és nem látjuk a politikai szándékot a kormány részéről. Hiszen, ha 1 milliárdot vár a kormány, amelyhez ígérete szerint ugyanennyi önrészt fog hozzátenni, akkor miért nem kezdi meg a béremelést a rendelkezésre álló forrásokból?” – hangzott el a tanévnyitón Totyik Tamástól.

Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a tavaszihoz hasonló közös, országos megmozdulásra szükség van, amihez idő kell, de talán novemberre kicsúcsosodhat. Azt pedig senki ne feledje, hogy holnap (szeptember 2-án, pénteken) lesz a diákok szimpátiatüntetése, az eseményre 16 órakor kezdődik a gyülekezés a Szent István téren.  

A kiáltványról

A PSZ a kiáltványban  kitér arra, hogy a magyar kormány tudatosan tartja alacsonyan az oktatásban dolgozók bérét, nem akar szembesülni azzal, hogy a pályakezdő pedagógusok nem tudnak megélni, és tétlenül nézi, hogy az alacsony fizetések mellett az oktatásban dolgozók óraszáma, munkaterhe az egyik legmagasabb az Európai Unióban. Azt is hangsúlyozza, hogy a dolgozók jelentős része kénytelen másod- és harmadállást vállalni, és a kormánynak nincs terve az egész országot sújtó tanárhiány megoldására, amit a szülők ezrei néznek tehetetlenül.

És ami a legfontosabb: a magyar kormányt teszik felelőssé azért, hogy mindezek miatt sérül a gyermekek oktatáshoz való joga, valamint, hogy nő a szegény és gazdag gyerekek közötti szakadék. A PSZ szerint a kormny elvette a tanároktól a tanítás szabadságát, hatalmi szóval korlátozta a sztrájkhoz való jogukat, s szétszakította a közoktatást a szakképzéstől.

A magyar kormány ahelyett, hogy a költségvetésből emelné az oktatásban dolgozók bérét, az Európai Bizottságra, a magyarországi baloldali politikusokra és a nyugati szövetségeseire mutogat. A gyermekektől elvett jövőért viszont minden felelősséget vállalnia és viselni kell! – áll a kiáltványban.

A tanév első napját egyébként a Vörösmarty Gimnázium és a kőbányai Széchenyi István Magyar-Német Két Tannyelvű Általános Iskolában is tiltakozással kezdte. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!