„Hiába kutatjuk, hogy mikor, de elvették tőlünk a tanítás örömét, a gyerekektől a tanulás örömét, a tanévnyitó izgalmát. 2019-ben kinyitottuk a fekete esernyőinket, és addig nem csukjuk össze, amíg követeléseink nem teljesülnek” – jelentette ki Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke.
Az elnök szerint a kormányzati hatalom már észrevette az oktatás gondjait, de elfordítotja a fejét.
„Itt állunk talpig gyászban, temethetnénk is a magyar oktatást, ehelyett a szakadék széléről az eredménytelen sztrájktárgyalások után világgá kürtöljük a helyzetünket. Kiáltványunkat többek között eljuttatjuk az UNICEF-hez, az Európai Szakszervezeti Szövetség oktatási bizottságához, és az Európai Bizottsághoz” – tette hozzá Szabó Zsuzsa.
Mindeközben a PSZ országjárásba kezd, s a legkisebb falvakba is elmennek, hogy terjesszék: nem tűrnek tovább, és nem félnek a hatalomtól, harcukban pedig a szülők hathatós segítségét is kérik.
Ezt követően a nem mindennapi tanévnyitón bejátszották Orbán Viktor, Gulyás Gergely, Pintér Sándor és Kövér László béremeléssel kapcsolatos nyilvános ígéreteit, melyekből semmi nem valósult meg.
Rossz címre ment a kormány levele
Totyik Tamás, a PSZ elnöke arról beszélt, hogy augusztus 30-án volt az utolsó tárgyalásuk a kormánnyal, ahol azt közölték velük, hogy 2022. április 4. óta nem volt idejük átbeszélni a pedagógusok sztrájkköveteléseit, de még azt sem, aminek nincs költségvonzata. Viszont átadtak számukra egy írásos nyilatkozatot, melyben azt firtatják, hogy milyen erkölcsi alapon tanítanak azok a pedagógusok, akik polgári engedetlenségi mozgalmat szerveznek, ami rossz példa a gyerekek számára.
„Azt üzenjük, hogy rossz címre küldték a levelet, mi nem szervezünk polgári engedetlenségi akciókat. De milyen alapon kérnek bármit is számon, amikor ők maguk sem tartanak be törvényeket, sem az Alaptörvénybe foglalt jogokat?” – tette fel a költői kérdést az alelnök, aki szerint 1848 óta nem volt arra példa, hogy magyar kormány segélyt kérjen a közoktatás miatt, ahogy ez történt most Brüsszellel.
Új fix tárgyalási időpont nincs a kormánnyal, azt ígérték csak, hogy amint az Európai Bizottságnál döntés szüleik, 5 napon belül összehívják a sztrájkbizottságot.
„Nem értjük, és nem látjuk a politikai szándékot a kormány részéről. Hiszen, ha 1 milliárdot vár a kormány, amelyhez ígérete szerint ugyanennyi önrészt fog hozzátenni, akkor miért nem kezdi meg a béremelést a rendelkezésre álló forrásokból?” – hangzott el a tanévnyitón Totyik Tamástól.
Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a tavaszihoz hasonló közös, országos megmozdulásra szükség van, amihez idő kell, de talán novemberre kicsúcsosodhat. Azt pedig senki ne feledje, hogy holnap (szeptember 2-án, pénteken) lesz a diákok szimpátiatüntetése, az eseményre 16 órakor kezdődik a gyülekezés a Szent István téren.
A kiáltványról
A PSZ a kiáltványban kitér arra, hogy a magyar kormány tudatosan tartja alacsonyan az oktatásban dolgozók bérét, nem akar szembesülni azzal, hogy a pályakezdő pedagógusok nem tudnak megélni, és tétlenül nézi, hogy az alacsony fizetések mellett az oktatásban dolgozók óraszáma, munkaterhe az egyik legmagasabb az Európai Unióban. Azt is hangsúlyozza, hogy a dolgozók jelentős része kénytelen másod- és harmadállást vállalni, és a kormánynak nincs terve az egész országot sújtó tanárhiány megoldására, amit a szülők ezrei néznek tehetetlenül.
És ami a legfontosabb: a magyar kormányt teszik felelőssé azért, hogy mindezek miatt sérül a gyermekek oktatáshoz való joga, valamint, hogy nő a szegény és gazdag gyerekek közötti szakadék. A PSZ szerint a kormny elvette a tanároktól a tanítás szabadságát, hatalmi szóval korlátozta a sztrájkhoz való jogukat, s szétszakította a közoktatást a szakképzéstől.
A magyar kormány ahelyett, hogy a költségvetésből emelné az oktatásban dolgozók bérét, az Európai Bizottságra, a magyarországi baloldali politikusokra és a nyugati szövetségeseire mutogat. A gyermekektől elvett jövőért viszont minden felelősséget vállalnia és viselni kell! – áll a kiáltványban.
A tanév első napját egyébként a Vörösmarty Gimnázium és a kőbányai Széchenyi István Magyar-Német Két Tannyelvű Általános Iskolában is tiltakozással kezdte.