3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha egy hőhullám nem pusztítja el teljesen a korallokat, akkor azok rendbejönnek, de úgy, hogy utána jóval ellenállóbbá válnak a víz felforrósodására, fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport. Azt, hogy a virágállatok a korábbi tapasztalataikra építve megváltoztatják a hőtűrésüket, ökológiai memóriának nevezték el.

Felcsillant némi remény a Nagy-korallzátonyon: egy friss tanulmány szerint azok a korallok, melyek túlélték a 2016-os év óceáni hőhullámát, jobban ellenálltak a fehéredésnek, amikor a rá következő évben is forrni kezdett körülöttük a víz. A Nature Climate Change című folyóíratban lehozott szöveg szerint a tudósok "megdöbbenve" figyelték a fejleményeket, mely mögött az úgynevezett ökológiai memória jelensége áll.

Fotó: ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies
Fotó: ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies

A nemzetközi kutatócsoport a Nagy-korallzátonyt sújtó 1998-as, 2002-es, 2016-os és 2017-es korallfehéredéseket hasonlította össze. Azt találták, hogy a zátony mindössze 7 százaléka úszta meg a fehéredéseket, és az egyes korallok 61 százaléka legalább egyszer átesett már komolyabb fehéredésen. A 2016-os jelenség masszív pusztulást hozott, különösen a zátony északi részén, ahol egyes korallok majdnem teljesen kifakultak, ám azok a korallok, melyek túlélték a két évvel ezelőtti hőhullámot, ellenállóbbnak mutatkoztak a tavaly érkező, még durvább felmelegedésre. Mivel csak a "keményebb" korallok élik túl a fehéredéseket, a zátony korallösszetétele nagyon gyorsan változik.

A klímaváltozás radikálisan megváltoztatja az egyes időjárási jelenségek intenzitását, gyakoriságát és térbeli kiterjedését is. Ahogy egyre rövidebb lesz a környezet számára sokkot okozó jelenségek közt eltelő idő, úgy válik egyre valószínűbbé, hogy az aktuális válasz, amit az ökoszisztémák az extrém jelenségre adnak, a korábbi tapasztalataikra épül. Ezt nevezi a szöveg ökológiai memóriának.

A tanulmány szerint attól még persze muszáj lenne valahogy visszafogni a klímaváltozást, hogy megmentsük a korallokat. A 2016-os, északi pusztítás után a tavalyi hőhullám a Nagy-korallzátony középső részén okozott tömeges fehéredést. A déli részeken mindkét évben hűvösebb maradt a víz, így ott nem következett be komolyabb fehéredés. A szöveg egyik társszerzője szerint viszont csak idő kérdése, és megtörténik az újabb tömeges korallfehéredés, mely az az egyik legrosszabb forgatókönyv szerint a zátony déli részére is masszív pusztulást hoz majd.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!