6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van, ahol kilencszer (!) többet kell várni a kitűzött műtétig, miközben a koronavírus-járvány miatt az orvosi beavatkozásra várók száma a felére csökkent. Hogy tudja bepótolni az ismét egyre duzzadó igényt a közegészségügy, miközben az ágykapacitások sem álltak vissza még teljes egészében?

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, a Privátbankár.hu-n jelent meg.

Utoljára februárban, tehát épp a koronavírus-járvány kitörése előtti hónapban néztük meg a kórházi várólistákat, vagyis azt, hogy mennyi időt kell ténylegesen várni egyes műtétekre az országban. Akkor javuló tendenciát mutattak a számok, ám június 9-én mindez már a múlté. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapja szerint a járvány által generált műtétleállások miatt döbbenetes számok találhatóak.  

Hogy sikerül bepótolni a sok elmaradt műtétet? Fotó: Pixabay
Hogy sikerül bepótolni a sok elmaradt műtétet? Fotó: Pixabay

Felére csökkent a műtétre várakozók száma

Míg 2020 február elején 29 176 fő várt összesen valamilyen műtétre, addig június 9-én már csak 15 858-an. Ami érthető módon nem a reális igényt jelzi, csupán azt, hogy a járvány miatt lehetetlen volt műtétre jelentkezni. A járvány hozzávetőlegesen három hónapja alatt drasztikus visszaeséseket látni szinte az összes kórházi várólistán, ami természetesen nem reális számot mutat, csupán azt, hogy a kormány veszélyhelyzet miatt meghozott intézkedéseinek vannak olyan hozadékai is, melyekkel nehéz lesz megküzdeni. Csak hogy a legnagyobb csökkenéseket mutassuk:

-       szürkehályog-műtétek: 1887 fő (februárban 10 669)

-       térdprotézis-műtétre várók: 884 fő (5508 fő)

-       csípőprotézis-műtétekre jelenleg 1555 fő várakozik (3529 fő)

-       garat- és orrmandulaműtétekre: 177 fő (893 fő)

-       nyitott szívműtétre: 50 fő (663 fő)

-       gerincstabilizáló műtétekre: 253 fő (870 fő)

-       nőgyógyászati műtétek nem malignus folyamatokban: 1 ő (431 fő)

-       diagnosztikus szívkatéterezésre: 660 fő (1446 fő)

-       szívkoszorúér-tágításra: 660 fő (1447 fő)

-       szív elektrofiziológiás vizsgálatára: 94 fő (496 fő)

-       transzkatéteres szívbillentyű-beültetésre: 13 fő (418 fő)

-       a bélrendszer nagyobb műtéteire: jelenleg 7 fő vár (69 fő)

Érdekesség, hogy az urológiai kisműtétekre, a visszérműtétre és az artroszkópos műtétekre várakozók száma viszont nőtt.

A laparaszkópiás nőgyógyászati műtétekre kilencszer több időt kell várni

Az, hogy egyes műtétekre ténylegesen hány napot kell várni, még döbbenetesebb képet mutat. Van, ahol februárhoz képest KILENCSZERESÉRE ugrottak a várakozás napjai a járvány miatt, mégpedig a laparaszkópiás nőgyógyászati műtétekre vagy a visszérműtétekre. A katéteres koszorúértágításra (coronaria stent beültetés) NYOLCSZOR többet kell várni a februári várakozási időnél, s több, mint a HATSZOROSÁT a sérvműtétekre és laparaszkópiás epekőműtétekre. ÖTSZÖR többet a nyitott szívműtétekre, a szív elektrofiziológiás vizsgálatára, a prosztataműtétekre vagy a gerincstabilizációs mtűtétekre, NÉGYSZER annyit a gerincműtétekre, HÁROMSZOR többet pedig a csípőprotézisműtétekre és a bélrendszer nagyobb műtéteire.

Ha pedig pusztán azt nézzük, hol a leghosszabbak jelen pillanatban a várakozási idők, ezt a listát kapjuk:

TOP-10 lista a várakozási idő tekintetében:

1. a bélrendszer nagyobb laparaszkópiás műtétei: 355 nap (februárban 99 nap)

2. visszérműtétek: 284 nap (31)

3. térdprotézis-műtét: 280 nap (25)

4. nyitott szívműtét: 266 nap (50)

5. jelentős kiterjesztett gerincműtét: 261 nap (63)

6. csípőprotézis-műtét: 213 nap (72)

7. pajzsmirigy-műtétek 182 nap (2 – utolsó, 2019. novemberi adat))

8. gerincstabilizáló műtét: 168 nap (31)9

9.szívbillentyű-műtét: 144 nap (144)

10. ortopédiai nagyműtétek: 123 nap (68)

A TOP-1 helyezést elért nagyobb bélrendszeri műtéteknél nincsenek területi megoszlási adatok, mindössze a Semmelweiss Egyetem statisztikái, azok viszont így is elég beszédesek a szinte egyéves türelmi idővel.

A visszérműtéteknél is hiányosak az adatok, de a térdprotézis-műtéteknél már látható, hogy az átlagban 280 napos várakozási idő a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Traumatológiai Intézet 42 napjának és a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház 742 (!) napjának az átlagából jön ki. Tehát Miskolcon több mint két évet kell jelenleg várni arra, hogy a fájdalommal is járó visszérműtétre befeküdhessen a páciens.

A TOP-4-nek számító gerincműtéteknél szintén hiányosak az adatok, a nyitott szívműtéteknél csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központ 183 napjának és a Semmelweiss Egyetem 465 napjának az átlagát láthatjuk.

Csípőprotézis-műtétre a koronavírus-járványt követően ma Magyarországon 213 napot kell várni átlagosan, de ebben benne van az, hogy a budapesti Péterfy Kórház- Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézetben „csak” 56 napot, míg Észak-Magyarországon, az egri Markhot Ferenc Okatókórház és Rendelőintézetben több mint egy évet, 395 napot kell tétlenkednie a pácienseknek, hogy megműtsék a csípőjét.

A pajzsmirigy-műtétek (nem malignus folyamatokban) adatai is erősen hiányosak,a tavaly novemberi utolsó adatok szerinti 2 naphoz képest a mostani 182 nap várakozási időt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Oktatókórház statisztikái rontják egyedül.

A gerincstabilizáló műtétekre legkevesebbet, 26 napot a Bács-Kiskun Megyei Kórházban kell várni, míg a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában már 233 napot.  

Szívbillentyű-műtéteknél sem szolgáltattak az ország teljes területéről adatokat, és érdekes módon a tavalyival megegyező 144 nap szerepel, mégpedig csak a Pécsi Tudományegyetemről.  

A TOP-10 helyezést elérő ortopédiai nagyműtétekre a legkevesebbet a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórházban kell 47 napot kibekkelni, míg a Semmelweiss Egyetemen 195 napot kell várakozni.

Amik érdekesek és értelmezhetetlenek, azok a katéteres szívbillentyű-műtéti adatok. Ezekre februárban és most is 144 napot kell várni. De az is furcsa, hogy az urológiai kisműtéteknél a februári 191 nap helyett jelenleg 90 napnak kell eltelnie a beavatkozásig, azaz csökkent a várakozási idő. 

Ha a közel egy évvel korábbi viszonyokat szeretnénk összehasonlítani az idei helyzettel, 2019-es cikkünkre kattintva könnyedén megtehetjük, hiszen épp abban az időben újult meg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő előjegyzési rendszere, ahol már nemcsak a tervezett, hanem az elmúlt 6 hónap adatai alapján összesített tényleges várakozási időt is lehet látni.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!