5p

Összesítésünk alapján Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van szükség a legnagyobb türelemre a betegektől: van olyan műtét, amire akár 307 napot is várniuk kell.

Nemrég számoltunk be arról, hogy áprilistól megújult a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) várólista lekérdezésre szolgáló adatbázisa. Így az már nemcsak a tervezett várakozási időt tartalmazza - ami a NEAK álláspontja szerint kevésbé mérvadó a betegek számára -, hanem az elmúlt 6 hónap adatai alapján összesített tényleges várakozási időt. A két időtartam között szignifikáns különbségek vannak, hiszen a tervezett állapot alapján van műtét, amire akár éveket is várnia kell a pácienseknek, a tényleges, tehát gyakorlatban jellemző várakozási idő viszont ennél jóval rövidebb, legfeljebb fél év.

Lekérdezésünk alapján a rekord hosszú várólista a transzkatéteres szívbillentyű beültetésnél alakult ki: aki ilyen beavatkozásra készül, annak 195 napot szinte biztosan várnia kell. Az országos átlag ebben az esetben két intézmény műtéti foglalása alapján jött ki:

  • a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben, 184 nap,
  • valamint a Semmelweis Egyetemen, ahol 209 nap a tényleges várakozási idő.

Noha a NEAK szerint ezek a tényleges várakozási adatok a mérvadóak a páciensek számára, nagyban árnyalja a képet, hogy a legutóbbi tervezett időpont a Semmelweis Egyetemen 2021. augusztus 12. Vagyis 843 nap. Ha tehát részleteiben vizsgáljuk a várólistás adatokat, akkor meglehetősen kusza lehet a kép az érdeklődők számára, hiába újult meg a NEAK adatbázisa.

Itt érdemes kitérni arra, hogy az intézményi lebontású várólista-oldalon  már nemcsak kettő, hanem három időponttal találkozhatnak a páciensek:

  • az átlagos tényleges várakozási idővel a megelőző 6 hónapban (ez a Semmelweis Egyetem esetében 209 nap)
  • az átlagos tervezett várakozási idővel (ez 563 nap)
  • illetve a legutóbb tervezett időponttal (2021.08.12 - 843 nap).

Ha az ellátásokat régiós bontásban vizsgáljuk, akkor kirajzolódik, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legkritikusabb a helyzet. Több beavatkozás esetében is a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban a leghosszabb a várólista.

  • Csípőprotézis műtétre az országos átlagként feltüntetett 93 nappal szemben itt 240 napos a várólista.
  • Diagnosztikus szívkatéterezésnél a 18 napos várakozási idővel szemben 40 napot kell várni.
  • Gerincsérv műtétre az országos átlag 10 nappal szemben háromszor többet, 33 napot kell várni.
  • Mandula- és orrmandula műtére 17 nap helyett 33 napos a várólista.

Várólistákkal kapcsolatban gyakran említett beavatkozás a térdprotézis műtét, melyre átlagosan 127 napos várólistára lehet számítani a NEAK adatai szerint. Észak-Magyarországon azonban ennél rosszabb a helyzet. A beavatkozásra három intézményben kell várni. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház traumatológiáján 128 napos a várólista, ami lényegében az országos átlagnak megfelelő. Ugyanezen intézmény ortopédiáján viszont már 265 napos - vagyis közel 9 hónapos - a várólista. De van, ahol ennél is rosszabb a helyzet. Az egri Markoth Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben 307 napot, vagyis 10 hónapot kell várnia annak, akinek térdprotézisre van szüksége. Ezzel szemben például Budapesten a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézetben 15 napot, a Semmelweis Egyetemen pedig 142 napot kell várakozni.

Sok türelemre és kitartásra van szüksége azoknak is, akik gerincstabilizáló beavatkozásra várnak az ország dél-dunántúli régiójában. A megelőző 6 hónapban az országos átlagos tényleges várakozási idő 47 nap volt, az említett régióban viszont 204 nap. A három intézmény közül kettőben elfogadhatóak a viszonyok: egy napot kell várni a beavatkozásra a Tolna Megyei Balassa János Kórházban, 4-et a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórházban,

a Pécsi Tudományegyetemen viszont 226 napig kell kitartania a pácienseknek. Itt egyébként 124-en szerepelnek a várólistán, ennek köszönhető az országos átlagnál sokkal hosszabb várólista.

Az intézményben a jelentős kiterjesztett gerincműtéteknél is van némi fennakadás. Miközben országos átlagban 67 nap a várólista, Pécsett 118 napot, vagyis nagyjából 4 hónapot kell várakozni.

Összesítésünk alapján nem túl rózsás a helyzet a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban sem.

  • Sérvműtétekre itt 91 napot kell várni; az országos átlag ennek harmada, 31 nap,
  • akin hasfali-, lágyék sérvműtétet implantátum beültetésével végeznek, annak az országos 31 nappal szemben 91 napot kell várnia,
  • laparoszkóppal végzett epekövesség miatti beavatkozásnál 33 napos az átlagos várakozási idő, a Fejér megyei intézményben viszont 82 nap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!