Az UNICEF Magyarország által az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy tovább súlyosbodhat a Közel-Kelet és Észak-Afrika egyes területeit sújtó élelmiszerhiány.
Hat héttel az ukrajnai háború kitörése után már érezhetők az import visszaesése okozta ellátási problémák, és jelentősen emelkedett alapvető árucikkek, a búza, az étkezési olaj vagy az üzemanyag ára.
Több országban már a háború előtt is komoly gondok voltak
Az UNICEF szakértői szerint ha a tendencia tovább folytatódik, annak súlyos következményei lehetnek az Egyiptomban, Libanonban, Líbiában, Szudánban, Szíriában vagy Jemenben élő gyerekekre, mivel több országot már a háború kitörése előtt is komoly éhínség sújtott.
Adele Khodr, az UNICEF Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős regionális igazgatója valószínűnek nevezte, hogy drasztikusan emelkedni fog az alultáplált gyerekek száma.
A folyamatos konfliktusok, a politikai instabilitás, a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború miatt a régióban soha nem látott mértékben emelkednek az élelmiszerárak, amit csak tovább súlyosbít a lakosság rendkívül alacsony vásárlóereje - tette hozzá.
A világszervezet felmérése szerint a térségben a gyerekek alig 36 százaléka jut hozzá az egészséges fejlődéséhez szükséges minőségű és mennyiségű ételhez. Magas az alultáplált, illetve mikrotápanyag-hiányban szenvedő gyerekek aránya, majdnem minden ötödik kiskorú fejlődési zavarokkal küzd, hét százalékuk pedig kórosan alultáplált.
Jemenben 45 százalék a fejlődésben elmaradott és 86 százalék a kórosan vérszegény (anémiás) gyerekek aránya. Szudánban 13,6 százalékuk súlyosan alultáplált, 36,4 százalékuk nem éri el a korára jellemző testi fejlettséget, közel felük pedig anémiás.
Libanonban a gyerekek 94 százaléka nem jut hozzá az egészséges fejlődéséhez szükséges élelmiszerekhez, miközben a nők és a gyerekek 40 százaléka anémiás. Szíriában pedig csak minden negyedik gyerek tudja tartani az egészséges fejlődéséhez szükséges étrendet - ismertették a felmérés eredményét.
Adele Khodr a közlemény szerint hangsúlyozta: az UNICEF fontosnak tartja, hogy létrehozzák és megerősítsék az alultápláltság kialakulásának megelőzéséhez, korai felismeréséhez és kezeléséhez szükséges programokat.
(MTI)