A Központi Statisztikai Hivatal mai jelentése szerint a nettó átlagkeresetek 12,4 százalékkal emelkedtek idén az első három hónapban az előző időszakhoz képest. Eközben a nyugdíjak az év elején megállapított 3 százalékos emelés szerint érkeznek az idősekhez.
Mint korábbi cikkünkben jeleztük, már évek óta tart ez a folyamat, aminek eredményeképpen egyre jobban elszakadnak egymástól a bérek és a nyugdíjak. A kormány által ösztönzött nemzetgazdasági béremelkedésekkel nem tudnak lépést tartani a járandóságok, amíg azokat csak a mindenkori inflációval megegyező mértékben emeli a kormány. Ez arra elég, hogy reálértékben ne veszítsenek a nyugdíjasok.
Némi kárpótlást jelent a számukra a prémium, illetve az Erzsébet-utalvány, amelyek éves szinten mintegy 20 ezer forint pluszt hoznak a konyhára átlagosan. Ezek azonban nem rendszeres juttatások, nem épülnek be a nyugdíjakba, a gazdaság növekedésének ütemétől, illetve a kormány kegyétől függ, hogy részesülnek-e ilyen juttatásokban az idősek.
Amint az a KSH közléséből kiderül, egy dolgozó átlagosan 210 300 forintot vitt haza idén január és március között. Eközben az átlagnyugdíj az idei emeléssel megközelítheti a 130 ezer forintot.
Természetesen nem képzelhető el, hogy a korábbi keresettel megegyező összeget utaljon az állam a nyugdíjba vonulás után, mindenesetre a fizetésekhez képest egyre nagyobb a lemaradás az időskori kifizetéseknél. Két évvel ezelőtt az átlagos nettó kereset családi adókedvezmény nélkül 168 800 forint volt, innen jutottunk el 210 300 forintig. Eközben a nyugdíjaknál 120 ezer forint alatti összegről kerültünk közel a 130 ezer forinthoz.