A Népszava a KSH 2023. decemberi adatai alapján számolt utána, mennyivel is kerülhetett többe Magyarországnak az orosz gázhoz való ragaszkodás annál, mintha a piacon szereztük volna be a szükséges mennyiséget.
Mint ismeretes, az állami MVM 2021-ben kötött hosszú távú szerződést az orosz Gazprommal, és akkor Vlagyimir Putyin azt állította, a piaci ár ötödéért vásárolhat gázt Magyarország, de később kiderült, erről szó sincs (a szerződés részleteit üzleti titokra hivatkozva nem teszik közzé, ám más adatokból következtetni lehet az alkalmazott árszabásra).
A lap számításai szerint 2021-ben még 211 milliárd forintos megtakarítást jelentett az oroszokkal fennálló hosszú távú szerződés (igaz, ez nagyrészt még a korábbi megállapodásból származott), viszont
2022-ben már 246, 2023-ban pedig már 318 milliárddal került többe az, hogy nem az aktuális piaci árakon, hanem Oroszországtól vásárolt gázt Magyarország.
A tavalyi megugrás egyrészt a csökkenő piaci árakkal, másrészt a beérkező nagy mennyiséggel magyarázható, ugyanis 2018 óta a legtöbb, 6,6 milliárd köbméter gáz érkezett Oroszországból, ez 51 százalékkal több, mint egy évvel korábban.