Bár a statisztikák szerint a munkanélküliség csökken, a foglalkoztatottak száma pedig nő az országban, egyes szektorokban ez a tendencia olyannyira nem érződik, hogy éppen homlokegyenest ellenkező trendről lehet beszámolni. Hiányoznak a betanított munkások és a kkv-k szakemberei is.
A betanított munkások helyzetéről a Staff House Zrt. adott ki közleményt, melyben HR-szakértők megkérdezése után arra jutnak, hogy ebben a csoportban a legnagyobb a fluktuáció aránya, sokkal több ember hiányzik innen, mint a segédmunkás és szakmunkás pozíciókból. Mivel a gyártó szektorban foglalkoztatottak nagy része kékgalléros munkavállaló, így az esetükben tapasztalható fluktuáció az egész szektor termelékenységét veszélyezteti, amennyiben a vállalatok nem tudják biztosítani a kellő számú dolgozót.
A fiatal dolgozók ráadásul a kutatás szerint jellemzően nem ezt a pályát választják, pedig ők azok, akik - életkoruknál fogva - jobban bírják a gyártó szektorral járó fizikai terhelést. Főleg a Z-generációsok bevonzása és megtartása lenne a cél, mert a legtöbbjüknek még nincs családja, a karrierjüket most kezdik építeni, így könnyebben elkötelezhetők egy-egy vállalat felé, és a kihívásoknak is jobban meg tudnak felelni. Költözni a munkáért viszont csak akkor hajlandóak, ha a munkaadó minőségi, de legalábbis megfizethető szállást biztosít nekik.
A kkv-szektort a K&H Bank mérte fel. A kkv bizalmi index kutatás arra jutott, hogy rohamtempóban növekszik a betöltetlen pozíciók száma. A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások több mint 73.200 üres álláshelyről számoltak be tavaly év végén, holott egy évvel korábban ez a szám még csak 55.526 volt. Eközben az előző negyedévhez képest kismértékben, 34%-ról 28%-ra mérséklődött a munkaerő-felvételben gondolkodó cégek aránya, de az elmúlt 4 évre jellemző 20%-hoz képest ez még mindig kiemelkedőnek mondható.
„A kutatásunk szerint fél év alatt gyakorlatilag nem változott azon cégek aránya, amelyek ne találkoztak volna az elmúlt hat hónapban valamilyen, a munkaerőhiányra visszavezethető nehézséggel (65%). Ezt tovább súlyosbítja, hogy a vállalkozások szerint elsősorban a szakemberhiány akadályozza leginkább a cégek működését, amely mellett szinte eltörpülnek a tőke-, a kereslet- és a kapacitáshiány okozta problémák. Van azonban egy szerencsés réteg – a kkv-k 10%-a –, amelyet semmilyen tényező nem hátráltat a gördülékeny üzletmenetben” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A társadalom elöregedésével egyre inkább előtérbe kerül a kevesebb munkatapasztalattal rendelkező Y generáció, hiszen egyes becslések1 szerint két éven belül a munkavállalók 50%-a, 2025-ben viszont már 75%-a lesz 1980 és 1995 között született személy. Mindezek tudatában nem meglepő, hogy jelenleg a legnagyobb gondot a nagy tudással és tapasztalattal rendelkező, ún. szenior munkavállalók megtalálása okozza a cégeknek, miközben a kezdő munkavállalók felvétele sokkal kevésbé állít akadályt a vállalkozások elé.