4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Október 1-jétől kötelező lesz az iskolába lépés előtt lázat mérni. Az ehhez szükséges eszközök beszerzése jóval kisebb költségigénnyel jár, mint a lélegeztetőgépek megrendelése, de azért megnéztük, mégis mekkora összeg lehet ez.

Bár egyes szakértők szeptember végére jósolják a második hullám tetőzését, Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét pénteken a Kossuth rádióban arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy csak október 1-jétől lesz kötelező az iskolákba érkezés előtt a gyerekek (és tanárok) lázmérése.

Sok iskola nem várja meg az október 1-jét, már hőmérőzik reggelente. Fotó: Pinterest
Sok iskola nem várja meg az október 1-jét, már hőmérőzik reggelente. Fotó: Pinterest

Abból kiindulva, hogy a lélegeztetőgépeket külföldi beszállítóktól rendelte meg a Külügyminisztérium, a hőmérőkre vonatkozó kérdéseinket is nekik küldtük meg. Nevezetesen, hogy külföldi vagy belföldi beszállítóval szerződik-e a kormány, esetleg mindkettővel, valamint, hogy hány darabot rendelnek, és milyen áron. A Külügyminisztérium továbbította levelünket az Emberi Erőforrások Minisztériumához, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy

„számos intézményben eddig is mértek lázat, ezt terjeszti ki a kormány október 1-jétől, erre azonban az intézményeknek felkészülési időre van szükségük.” Hozzátették: „Lázméréshez szükséges eszközöket központilag is fogunk biztosítani az intézményeknek”.

A legolcsóbbal számolva ennyi

A Magyarországon működő iskolák számából és a patikákban, illetve webshopokban kapható érintésmentes hőmérők összevetésével próbáltuk kikalkulálni, mekkora költséget jelenthet mindez. Először a hőmérő-piacon található legolcsóbb, 9 900 forintos árral számoltunk, aztán megnéztük, hogy az 15 000 forintos átlagárral mennyibe kerül a projekt.

Az eduline.hu szerint a 2018/19-es tanévben:

  • 3575 darab általános iskola működött, ennek nagy része (2879) állami fenntartásban.
  • Szakközépiskolából 514 működött, 377 állami, 78 egyházi/felekezeti és 59 egyéb fenntartásban.
  • Szakgimnáziumból összesen 714 volt, ebből 497 állami, 121 egyházi/felekezeti és 96 egyéb fenntartásban.
  • A gimnáziumok 866 feladatellátási helyen működtek 324 állami, 234 egyházi/felekezeti és 308 egyéb fenntartásban.
  • 64 felsőoktatási intézmény (az Oktatási Hivatal szerint 15 db állami, 14 db nem állami, 4 db állami és 6 db nem állami alkalmazott tudományok egyeteme, 1 db állami főiskola, 24 db nem állami főiskola).

Megkérdeztük az Alapítványi és Magániskolák Egyesületét, hogy van-e információjuk arról, a kormány a nem állami iskoláknak is biztosít-e hőmérőt, de ők egyelőre semmilyen tájékoztatást nem kaptak erről.

„Tanévkezdéskor mi is kaptunk abból a fertőtlenítőszerből, amit az állam biztosított. Talán ebből arra lehet következtetni, hogy akkor hőmérőből is kapnak a magániskolák” – mondja Rab András, a Dunakanyar Alternatív Magániskola alapítója és programvezetője.

Hozzáteszi: ők már szeptember 1-jétől egy saját zsebből vásárolt 25 ezer forintos darabbal mérnek. Nekik elég egy, de ezer fős intézménynél biztosan több szükséges.

Ezért az EMMI-nek küldött pótkérdésünk arra vonatkozott, hogy mely iskoláknak jár majd a hőmérő, gyors viszont-válaszukban tisztába is tették mindezt:

"a beszerzések intézményfenntartótól függetlenül történnek". Tehát mind állami, mind magániskolákba jut a hőmérőkből.

Ennek fényében 1 darab legolcsóbb hőmérővel számolva az 5019 intézménynek 49 688 100 forintba, az átlagáras 15 000 forinttal kalkulálva pedig 75 285 000 forint a hőmérő-projekt.

Az óvódák nem kapnak?

Bár a múlt heti bejelentés nem szólt az óvódákról külön, ott is nagyon fontos lenne a hőmérők alkalmazása.

A 2018/2019-es tanévben összesen 4598 óvoda működött Magyarországon, ebből 3894 állami, 362 egyházi, felekezeti és 342 egyéb, azaz magán, külföldi vagy alapítványi fenntartásban.

Ha a kormány úgy dönt, hogy itt is biztosítja a hőmérőket, akkor a legolcsóbb eszközzel számolva további 45 520 200 forinttal növeli meg a büdzsét, a 15 000 forintos átlagárral számolva pedig 68 970 000 forinttal.

Tekintettel a nagy mennyiségű megrendelésre, biztos engedményt is kap majd a kormány a tömeges hőmérők vásárlására. Azt, hogy ezt belföldi vagy külföldi beszállítónál próbálja érvényesíteni, nem lehet még tudni, de a lélegeztetőgépekkel történt esetből okulva talán most árérzékenyebben jár majd el. 

Maruzsa Zoltán, az EMMI köznevelési államtitkára arról beszélt kedd reggel a Kossuth Rádióban, hogy ahol nagy a létszám, ott akár hőkamerák elhelyezése is indokolt, ami jócskán megdobja akkor még a költségeket. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!