6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a jászberényi időközi önkormányzati választás során a fideszes országgyűlési képviselő azt közölte, nyitva marad a bezárásra ítélt posta, az hétfőn reggel már nem nyitott ki. Az önkormányzat előtt több lehetőség is áll, de mindegyik anyagi ráfordítást igényel a részükről. A kormánypárti honatya most már a polgármesterre mutogat.

Levelet kapott a jászberényi önkormányzat Balczó Barnabástól, a Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatójától. A tájékoztatásban ez áll:

„Az elmúlt időszakban a szomszédban zajló orosz–ukrán háború, valamint a szankciós politika által okozott energiaválság azonban soha nem látott kihívások elé állította a vállalatot, ezért társaságunk úgy döntött, hogy Portelek kirendeltség (5152 Jászberény, Fő utca 22.) 2023. február 20-án bezárásra kerül.”

A kis postahivatal nem az egyetlen, amit az állami gigacég bezárásra ítélt, eredetileg 366 ilyen egység működését kívánták felfüggeszteni. A kormánypárti képviselőknek elég nehéz dolguk is volt, mert arcvesztés nélkül kellett elmagyarázni a helyieknek, hogy miért is jó döntés megszüntetni a postahivatalt, illetve több honatya megpróbálkozott lobbizni is választókerülete kispostájának megmentéséért. Mellettük természetesen az egyes településvezetők is igyekeztek nyomást gyakorolni a Magyar Postára az üzemegység nyitva tartása érdekében.

Ám a porteleki kisposta bezárásának híre az akkor már zajló jászberényi időközi kampány közben jött.

A postaegység megmaradásáért Budai Lóránt, Jászberény (azóta újraválasztott) polgármestere a helyiekkel összefogva petíciót indított, ami nagy sikert aratott a helyiek körében, mint Budai akkor írta, „nem egész egy óra alatt közel száz támogató aláírást sikerült összegyűjtenünk.”

Pócs János, a jászberényi központú választókerület kormánypárti képviselője azonban a civilek akcióját a „látszat-tüntetés” (sic!), illetve a „kampányfogás” szavakkal illette.

„A valódi megoldáshoz a kommunikáció, a tárgyalás és az együttműködés vezet!”

– írta a Facebookon.

(A szerkesztési előzményekből az derül ki, Pócs János először a Miniszterelnökségen kívánt egyeztetni, holott a posta a gazdaságfejlesztési miniszter hatáskörébe tartozott már akkor is.)

Alig fél nappal később pedig a fideszes képviselő „ígéretek helyett tettek” szlogennel azt írta, a porteleki posta mégis nyitva marad november 12. után is. A közösségi médiában közzétett posztjában azonban nem döntéshozóval, hanem Kern Tamással, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kabinetfőnökével (!) pózol.

A január 15-i időközi választáson azután nemcsak Budai Lóránt győzött fölényesen, hanem a Porteleket magába foglaló 10. választókerületet is elhódították a helyi civilek a Fidesz képviselőjétől (a 2019-es 47-29 százalék 2023-ra 59-37-re fordult). Ezt követően érkezett a Magyar Posta vezetésétől a bezárásról tájékoztató levél.

A polgármester levélben fordult Pócs János országgyűlési képviselőhöz, kérve a tájékoztatását, hogy a fideszes honatya milyen lépéseket kíván tenni kampányígérete betartása érdekében, egyúttal tájékoztatja is, hogy az önkormányzat keresi a megoldást a kis postahivatal megmentéséért.

Budai Lóránt és a jászberényi városvezetés keresi a megoldást a postahivatal megmentésére. Fotó: Bánkuti András
Budai Lóránt és a jászberényi városvezetés keresi a megoldást a postahivatal megmentésére. Fotó: Bánkuti András

Megoldás pedig van, igaz, az az önkormányzatra ró újabb anyagi terhet. Korábbi interjúnkban Cser-Palkovics András, Székesfehérvár kormánypárti polgármestere azt mondta, ők a bezárásra ítélt öt hivatalból többet is úgy mentenek meg, hogy „szolgáltatást fogunk megrendelni a fehérváriak számára”. Ez azonban a fejéri vármegyeszékhelynek 90 milliós többletköltséget okoz. Ugyanakkor arra Cser-Palkovics is felhívta a figyelmet, hogy

„egy postai szolgáltatást (…) lehet kombinálni egy benzinkúttal, egy kereskedelmi egységgel, egy gyógyszertárral is”.

Balczó Barnabás postavezér levelének mellékleteként Jászberény önkormányzatát is tájékoztatták a lehetőségekről. A tájékoztatás alapvetően kétféle együttműködési megállapodást kínál:

  • Szerződés alapján történő üzemeltetés esetén a szerződő fél (például az önkormányzat) fizeti a szolgáltatási díjat, a posta pedig saját munkavállalóval és eszközeivel végzi a szolgáltatást. Ennek költsége egy postaablak esetén nettó 1,3, kettő postaablak esetén nettó 2,5 millió forintos havi díjnál kezdődik.
  • Partneri együttműködés esetén a posta csak az eszközöket (például postapult az arculati elemekkel, számítógép, POS terminál, csekkszkenner, pénztárgép stb.), egy fő szakmai képzését, illetve a logisztikát biztosítja, a partner az elvégzett tevékenysége után pedig jutalékban részesül. A partner lehet vállalkozás, önkormányzat vagy bármely más gazdasági szereplő is.

Megkeresésünkre Budai Lóránt, a Jászság fővárosának polgármestere azt mondta, hogy milyen formában fogják továbbműködtetni a porteleki postahivatalt, annak eldöntése a jászberényi közgyűlés hatásköre. Ő maga a levél kézhez vétele után azonnal egyeztetést kért a Magyar Posta vezetőségétől, ám hétfő délelőttig még nem érkezett válasz a huszonhétezres jászsági város első emberéhez. Budai lapunknak azt mondta, mielőtt javaslatot tesz a közgyűlésnek, mindenképp le kell ülniük a posta vezetésével, hogy a közgyűlés ennek ismeretében hozhasson felelősségteljes döntést.

A porteleki kisposta ügyében korábban (a kampány idején) nagy aktivitást mutató országgyűlési képviselő, a fideszes Pócs János megkeresésünkre azt mondta,

„a polgármesternek van most már kompetenciája lépéseket tenni”.

Pócs János (j) szerint most már a Budai Lóránt polgármester (b) kompetenciája a porteleki posta. Fotó: Pócs János / Facebook
Pócs János (j) szerint most már a Budai Lóránt polgármester (b) kompetenciája a porteleki posta. Fotó: Pócs János / Facebook

Arra a kérdésünkre, hogy a térség képviselőjeként kíván-e találkozni akár Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel, akár Láng Géza állami vagyonért és postaügyért felelős helyettes államtitkárral, a kormánypárti honatya azt mondta, ő tájékoztatta a jászberényi városvezetést, hogy „meg kellett volna keresni” a posta igazgatóját, megkérdezni, mennyi a postának a vesztesége ezen az egységen, s amennyiben az önkormányzat ennek kompenzálásában részt tud vállalni, akkor „minden bizonnyal a posta nyitva marad”.

„A polgármester engem nem kért meg semmilyen együttműködésre”

– fűzte hozzá Pócs János.

Az időközi választási kampány véget ért, a portelekiek egyelőre postahivatal nélkül maradnak. Jászberény újjáalakult közgyűlése a közeljövőben fog dönteni a város költségvetéséről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!