3p

A román jegybankelnök beszélt a lej esetleges lecseréléséről. 

Romániában is piszkálja a szakértőket a lehetőség, hogy az ország pénzügyi stabilitásának becementezése érdekében be kellene vezetni az eurót. A jegybank elnöke is elmondta a véleményét.

Parlamenti szakbizottsági meghallgatásán Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke kijelentette, hogy a BNR jelenleg nem tartja megvalósíthatónak az euró bevezetését – vette át az Agerpres hírét a Maszol. A jegybank újabb mandátumra jelölt kormányzója elmondta, hogy Románia csatlakozása az euróövezethez akkor lesz lehetséges, ha sikerül a GDP három százaléka alá szorítani a költségvetési hiányt.

„Ha ez négy, öt vagy hét éven belül sikerül, valószínűleg akkor vezetjük be az eurót, korábban nem lehet” –

jelentette ki.

Mikor lesz belőle valami?
Mikor lesz belőle valami?
Fotó: Depositphotos

Véleménye szerint egy olyan ország, mint Románia, amelynek a bevételei nem érik el a GDP 30 százalékát, csak az adóelkerülés felszámolásával, az adókedvezmények minél nagyobb mértékű csökkentésével, és nem utolsósorban politikai akarattal tudja elérni a fejlesztési céljait. A deficit csökkentéséhez kombinálni kell a kiadások lefaragását a bevételek növelésével. Az utóbbi cél teljesítéséhez szerinte elengedhetetlen az adóreform, mert ez növeli a pénzpiacok bizalmát Romániában, és az ország olcsóbban juthat hozzá külföldi hitelekhez. Hozzátette még, hogy az adóreform politikai akarat kérdése, és választási évben nem lehet végrehajtani.

És mi a helyzet a magyar euróval?

Magyarországon sincs konkrét időpont az euró bevezetésére, amellett, hogy a feltételek teljesítése is kérdéses, a szándék sem egyértelmű. Erről még májusban született főszerkesztői jegyzet. 

Az idézett jegyzetből kiderül, hogy pontosan mi kellene az euró bevezetéséhez. Ezek a következők:

1. Árstabilitás

Az eurót bevezetni szándékozó ország inflációs rátája legfeljebb 1,5 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legalacsonyabb fogyasztóiár-indexet felmutató tagállamáé.

2. Rendezett és fenntartható államháztartás 

Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy az eurózónába igyekvő állam költségvetési hiánya nem haladhatja meg a GDP-je 3, míg a bruttó államadósság a 60 százalékát. 

3. Kamatstabilitás

Ahhoz, hogy egy ország lecserélje a saját devizáját az euróra, a hosszú lejáratú kamatlába legfeljebb 2 százalékponttal haladhatja meg az árstabilitás szempontjából három legjobb teljesítményt nyújtó tagállamáét.

4. Árfolyam-stabilitás

Az euróra aspiráló tagállamnak legalább két éven keresztül részt kell vennie az árfolyam-mechanizmusban (angol rövidítéssel: ERM II) anélkül, hogy pénznemének árfolyama erőteljesen eltérne az ERM II-ben alkalmazott középárfolyamtól, valamint, hogy pénznemének az euróval szembeni középárfolyamát ugyanebben az időszakban lejjebb szállítaná.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!