5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, megállíthatatlan az olajár emelkedése. Ez pedig a feldolgozott termékekben, így az üzemanyag árakban is visszaköszön. Lassan készülhetünk a 400 forintos szintre?

Ha valaki figyelemmel követi a benzin és gázolaj árának változását, az kénytelen volt az elmúlt hetekben azzal szembesülni, hogy folyamatosan nőttek az árak. Mind a két üzemanyagtípus, lépésről lépésre lett drágább, a legutóbbi emelés után a benzin literenkénti átlagára 369 forintra, a gázolajé 377 forintra nőtt.

A kutakon tapasztalt drágulás mögött viszonylag egyszerű folyamat áll, az üzemanyagok alapjául szolgáló olaj szintén folyamatosan drágul. A fekete arany ára csütörtökön négyéves csúcsra ugrott. A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) tőzsdei ára is rekordszintre ért. A legközelebbi, júniusi határidős jegyzésekben a Brent hordónkénti ára 1,20 százalékkal nőtt és immár 74 dollár felett forog a tőzsdéken, míg a májusi szállítású WTI szintén drágul és 69 dollárig szökött fel.



A drágulás annak fényében még súlyosabb, hogy bő két éve, 2016 év elején a Brent kurzusa nem érte el a 30 dollárt, akkori mélypontja 27,8 dollár volt. Nem kell nagyon messzire visszatekinteni ahhoz sem, hogy az alacsonyabb olajár miatt a magyar kormány külön intézkedést hozott, hogy az ilyen esetekben extra sarcot vethessen ki az üzemanyagokra. Úgy tűnik a mostani időszakban a NAV erre biztosan nem fog rákényszerülni, így a jövedéki adó most változatlan lesz.

Az olajár emelkedése mögött egyébként számos – részben egymással összefüggő – tényező áll. A fent említett mélypont idején az OPEC tagországok hosszas egyeztetést követően összefogtak, sőt még Oroszország is csatlakozott hozzájuk, és közösen döntöttek a kvótacsökkentésről. Ehhez járult hozzá, hogy Venezuela kommunista álmokat kergető tökéletesen alkalmatlan vezetői totálisan tönkretették az ország olajiparát. Így a világ legnagyobb ismert készletén ülő állam a kedvező helyzetet sem tudta kihasználni, hogy a csődhelyzetből kimásszon, a kitermelése pedig szabadesésben csökkent. Egy másik nagy exportőr, Irán is az oldalvonalra szorult, bár ők folyamatosan próbálják növelni a kitermelésüket, ám az amerikai szankciók miatt a piaci lehetőségeik korlátozottak. A kitermelés tehát számos helyen csökkent. Mindez idővel az árak emelkedéséhez vezetett, amihez persze az is kellett, hogy a világgazdaság dinamikus növekedésének köszönhetően a limitált kínálat mellett a kereslet bővüljön.

Az árak emelkedéséhez vezetett az is, hogy világszerte rég nem tapasztalt a politikai feszültség. A hagyományosan puskaporos hordónak számító Közel-Keleten a szíriai háború mellett egymásnak feszült Szaúd-Arábia és Irán is, ennek farvizén pedig a szaúdiak és szövetségeseik a szőnyeg szélére állították Katart. (Igaz utóbbiban több elemző szerint az is közrejátszik, hogy Katar önálló, és Rijád érdekeivel szembeni szerepre tör a gáz és olajpiacon.) Ráadásul a régió határán eddig a béke szigetét jelentő Törökország is szembefordult az eddigi nyugati orientációval, és megromlott a kapcsolatuk az USA-val is.

A geopolitikai konfliktusok, mellett a hidegháború óta nem tapasztalt mélypontra került az amerikai-orosz viszony, de Trump elnök a kínaiakkal sem bánt kesztyűs kézzel az elmúlt hónapokban. Ezek mellett pedig talán eltörpül az a tény, hogy jó esély van végre a koreai rendezésnek, és az észak-koreai atomfegyver-program leállításának.

A folyamatosan emelkedő árak miatt több elemző már a bűvös 100 dolláros szintet emlegeti, ám addig azért valószínűleg rögös út vezet majd. Rövid távon ugyan benne van a pakliban a további áremelkedés, mivel ez leginkább a keresleti oldaltól függ, hiszen a kitermelés jelentős részét az OPEC szinten tartja. Jelenleg a világgazdaság növekedése a nyersanyagpiacokat támogatja, így a fokozódó kereslet áremelő hatása érvényesül az olaj világpiaci árában. Ezt támasztja alá az is, hogy az új amerikai kitermelési csúcs ellenére a tengerentúli készletadatok közel 5 éves mélypontra zuhantak. A fogyasztás felfutását tehát nem tudja követni a kitermelés, ami egyértelműen felfelé hajtja az árakat – mondta a napokban Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.



Az erősödést jelzi az is, hogy a szénhidrogénekre relatív legerősebben támaszkodó két nyugati ország fizetőeszköze is felértékelődött az utóbbi hetekben. Mind a kanadai dollár, mind a norvég korona lokális csúcson van az amerikai dollárral szemben.

Az ugyanakkor látszik, hogy a mostani magas árak kezdenek rést ütni az eddig egységesen viselkedő OPEC tagok közé, és egyre többen szorgalmazzák a kitermelés növelését. Ebben egyébként Oroszország is erősen érdekelt lenne, amely ellen az USA egyre több szankciót léptetett életbe az elmúlt időszakban. Ugyanakkor Moszkva, köszönhetően a magas olajáraknak gyakorlatilag sértetlenül megúszhatná ezt az időszakot, ha még több olajdollárt tudna realizálni.

A hosszútávú kilátások szempontjából nagy kérdés, hogy azok a partvonalra szorult országok, akik egyébként óriási potenciállal rendelkeznek – mint Venezuela, Irán vagy Angola – tudják-e növelni kitermelésüket. De az is izgalmas folyamat, hogy a mostani árak mellett mennyire fog felpörögni a palaolaj termelés az USA-ban. A keresleti oldalra pedig a világgazdasági növekedés lesz a legnagyobb hatással, ahol olyan kockázatok vannak, mint a Donald Trump által kirobbantott kereskedelmi háború hatásai. Emellett az energia oldaláról érkező áremelkedés inflációs hatásáról sem szabad megfeledkezni. Ha ugyanis az növekedési pályára áll, akkor a jegybankok határozott lépéseket fognak tenni az eddigi extralaza monetáris politika visszafogására, ez pedig a növekedési esélyeket csökkenti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!