5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnál ismét nagyobbat lassult az áremelkedés üteme: augusztusban 3,1 százalékos éves inflációt mért a KSH. Az élelmiszerek még mindig az éves adat húzótényezői között vannak, de majdnem fél százalékkal olcsóbbak lettek, mint egy hónapja. A lakhatással kapcsolatos költségeknél kétszámjegyű a drágulás. A jegybanknak nem lesz semmi dolga, a forint gyengül, 331 forint fölött az euró.

2019. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elemzők 3,2 százalékos adatot vártak, így az áremelkedés üteme ismét valamivel jobban lassult, mint ahogy a szakértők várták. Ahogy a grafikonon is látszik, júliusban még 3,3, júniusban 3,4, májusban pedig 3,9 százalékos inflációs adatot jelentett a KSH.

 

Olcsóbb lett az élet, mint egy hónapja - vége az élelmiszerár-robbanásnak

Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben - emelte ki a KSH. Míg azonban a szeszes italok, dohányáruk esetében az éves 8,8 százalékos áremelkedés mellett havi szinten is drágulást látunk (+0,3 százalék). az élelmiszerek 5,6 százalékos éves áremelkedéséhez 0,4 százalékos havi árcsökkenés társul.

Az árszínvonal összességében 0,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, így a sokáig húzóerőt jelentő élelmiszerek árszínvonalának változása három hónapja az átlag alatt alakul.

Az ING gyorselemzése is arra hívja fel a figyelmet: három tényezőnek köszönhető a vártnál alacsonyabb augusztusi infláció. Egyrészt csökkent az élelmiszerek inflációja, amelyet elsősorban a zöldségek valamint a kávé esetében mért áresés vezérelt. Emellett a KSH felmérése szerint az üzemanyagok ára is csökkent augusztusban, ami szintén hozzájárult a fő inflációs mutató eséséhez. Végül, de nem utolsó sorban a dohánytermékek esetében alacsonyabbnak bizonyult a júliusi jövedékiadó-emelés áthúzódó hatása.

Csökken a tartós fogyasztási cikkek ára, nagyot ugrott a lakásbérlés és -felújítás ára

Éves összehasonlításban egyébként a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek mellett a szolgáltatások ára emelkedett nagyobbat. a 2,8 százalékos szint megegyezik az előző havi adattal. Az ING felhívja a figyelmet: ezen belül kétszámjegyű drágulást mutatott ki a KSH a lakbér és a lakásjavítás, -karbantartás soron.

A ruházkodási cikkek 1,8 százalékos áremelkedése hajszállal alacsonyabb az előző havi adatnál. A KSH pókháló-ábrájáról az is kiderül: a tartós fogyasztási cikkek ára ismét 1,4 százalékkal csökkent éves összehasonlításban, a forint augusztusi gyengülése tehát nem látszódik a fogyasztói árak alakulásában:

Nincs miért kapkodnia a jegybanknak

Az MNB által is kiemelten figyelt maginfláció 3,7 százalék lett, ez megegyezik a júliusi szinttel. Júniusban még 3,8, májusban pedig 4 százalékos volt. Az MNB összességében megerősítést kaphatott abban, hogy nem kell tennie semmit, az infláció fokozatosan mérséklődő pályára állt és szükségtelen lenne a monetáris kondíciók szigorítása.

A forint gyengült is adatközlés után, az euró jegyzése a bankközi devizapiacon 331 forint fölött járt 10 óra előtt.

Az euró árfolyama

Mivel az inflációs trend nem indokol változást a monetáris politikában, a fókusz most áthelyeződik a nagy jegybankok (EKB, Fed) soron következő döntéseire, ami hosszabb távon akár befolyásolhatja a hazai központi bank nézeteit is - írja az ING.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a friss adatok egy kicsit alacsonyabbak a vártnál. A tavaszi hónapokat jellemző gyorsulás után, a nyári hónapokban a bázishatás miatt lassulás jött.

A különböző termékcsoportok közül éves szinten az élelmiszerek ára 5,6 százalékkal, a szolgáltatásoké 2,8 százalékkal nőtt, míg az üzemanyagoké 2,6 százalékkal csökkent. A jegybank által számolt piaci szolgáltatások havi inflációja 0,2 százalék volt, ami meghaladja az elmúlt évek augusztusi átlagát, és 2009-2014-es átlagot is.



A szakember hozzátette, hogy kettősség látszik: a belső kereslet felfelé hajtja az inflációt, míg az importált termékeknél alacsonyabb árnyomás látható.

A tényleges inflációs folyamatokat legjobban leképező, azaz a változékony élelmiszer-, energia- és hatósági árak nélkül számolt maginfláció 3,7 százalékos volt, azaz ugyanazon a szinten maradt.

A jövőben az az egyik legfontosabb kérdés inflációs szempontból, hogy az elmúlt hetekben beérkező termésadatok alapján a nyers élelmiszerek ára hogyan alakul és ez mennyire épül majd be a feldolgozott élelmiszerek árába. Szintén kérdés, hogy a szolgáltatások iránti kereslet hoz-e áremelkedést ebben a körben.

Októberben érkezhet a mélypont, ekkor 3 százalék körül lehet az infláció, novemberre-decemberre gyorsulás várható és így az év végén 3,8 százalék körül alakulhat a mutató. A mostani kilátások alapján az idei éves átlagos infláció pedig 3,4 százalékos lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!