3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Novemberig tarthat a forró, száraz időjárás Európában - az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszályával néz szembe kontinensünk. A vízhiány miatt korlátozni kell a folyami hajózást, az áramtermelést és egyes növények terméshozama is visszaesett Európa-szerte.

Az Európai Bizottság által felügyelt Európai Aszálymegfigyelő Intézet (EDO) augusztusi jelentése szerint Európa 47 százalékán érvényes valamilyen aszályra, szárazságra figyelmeztető állapot. A talaj nedvességtartalmának egyértelmű hiánya általános az egész kontinensen, Európa 17 százalékán pedig riasztási állapotban van a szárazság miatt, vagyis még rosszabb a helyzet.

„Az év eleje óta Európa számos régióját sújtó súlyos aszály augusztus elejétől tovább terjedt és súlyosbodott” – szemlézte a Reuters cikkét a Napi.hu.

500 éve nem volt ekkora szárazság. Fotó: Depositphotos
500 éve nem volt ekkora szárazság. Fotó: Depositphotos

Az EDO jelentése szerint a nyugat-európai-mediterrán térségben novemberig valószínűleg a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárási körülmények várhatók.

Európa nagy részén ezen a nyáron hetekig tartó kánikulai hőmérsékletekkel kellett szembenéznie, ami súlyosbította az aszályt, erdőtüzeket okozott, egészségügyi figyelmeztetéseket váltott ki, és az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében további fellépésre szólított fel.

A jelenlegi aszály legalább 500 éve a legsúlyosabbnak tűnik, feltéve, hogy a szezon végi végleges adatok megerősítik az előzetes értékelést - áll a Bizottság közleményében.

A nyári terméskultúrák is szenvedtek a hőségtől, a 2022. évi szemes kukorica terméshozama 16 százalékkal marad el az előző öt év átlagától, a szójabab és a napraforgó terméshozama pedig 15 százalékkal, illetve 12 százalékkal csökkent. 

A vízenergia-termelés is megsínylette a helyzetet, ami a hűtőrendszereket tápláló vízhiány miatt további hatással van más energiatermelőkre. A folyók kiszáradása miatt rengeteg atomerőművet kellett lekapcsolni. Az alacsony vízszintek akadályozták a belvízi hajózást, például a Rajnán, és a szén- és olajszállításra is hatással volt a csökkentett hajórakomány.

Az EDO szerint az augusztus közepi esőzések enyhíthették a helyzetet, de egyes esetekben zivatarok kísérték őket, amelyek további károkat okoztak.

Az aszályhelyzet Magyarországon is válságos: az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) augusztus elején azt közölte, hogy 1901 óta a legszárazabb hét hónapon van túl Magyarország, az átlagos csapadékmennyiség csaknem fele hiányzik. A mostani csapadékos időjárás kevéssé enyhíti a problémákat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!