3p

Intézkedéscsomagot várnak a kormánytól.

A klímaváltozás hatásaként a magyar fővárosban is lassan, de folyamatosan melegedik a hőmérséklet, ami az elmúlt 115 évben 1,5 °C többletet jelent - írja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem jelentése, amit a kormány számára készít el minden évben, a kormányzás minőségének javítását célozva. Az évi középhőmérséklet az 1901-es 10,5 fokról 12 fokra emelkedett 2016-ra.

Hőségriadó Budapesten. Egyre gyakoribb jelenség lesz
Hőségriadó Budapesten. Egyre gyakoribb jelenség lesz

A Jó Állam Jelentés 2018-as kiadása (a sajtószabadságra vonatkozó részt pár napja dolgoztuk fel) riasztó képet fest a főváros klimatikus helyzetéről. A Központi Statisztikai Hivatal illetve az Országos Meteorológia Szolgálat jelentéseire, adataira alapozva arra hívják fel a figyelmet a szerzők, hogy az időjárás szélsőségei és drasztikus változásai komoly egészségügyi kockázatot hordoznak.

A hőségriasztások időszakában statisztikailag kimutatható a többlethalálozás, de az erre érzékeny lakosságot megviselik a fronthatások is - szerepel a jelentésben. Idézzük: "A kutatók ezeket az összefüggéseket a 2007. évi budapesti lakosság vonatkozásában vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy a 2021-2050 közötti időszakban a klímaváltozás okozta hőhullámos napok gyakoriságának növekedése 44,8 százalékkal növeli a többlethalálozást, ami évente átlagosan 24,9 többlet-halálesetet jelent a referencia-időszakban tapasztalt évi 55,8 többletesethez képest." (A kutatás egy 2011-ben publikált jelentésen alapul.)

 

A Jó Állam Jelentés szerint komoly veszélyforrás az egyes területeken mérhető melegedés veszélyének lebecsülése és halogatása. A globális éghajlatváltozás sajátossága, hogy egyrészt a következmények már csak akkor jelentkeznek fenyegető súllyal, amikor a folyamat szinte már megfordíthatatlan. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a jelenséget kiváltó üvegházhatású gázok élettartama a légkörben igen hosszú (a nitrogén-dioxid esetében 150-200 év), vagyis akkor is évtizedekbe telik a javulás, ha az emissziót visszafogó intézkedéseket haladéktalanul bevezetik.

Ami az elmúlt évtizedeket - egyben a jövőt is - illeti: a teleink egyre enyhébbek, hómentesek lettek, a nyaraink hosszabbak, forróbbak és szárazabbak. A hideg- és melegfrontok váltakozása is gakoribbá és intenzívebbé vált. A csapadék összmennyisége érdemben nem változott, de az időbeli eloszlása egyenetlenebb lett. A hőmérséklet emelkedése intenzívebbé tette a párolgást, ezért egyre nagyobb szerepe van az öntözésnek országos szinten. A víz iránti igény emelkedik, közben a csapadék alakulása megnehezíti a víztározást és a termőtalajokon is minőségromlást okoz.

Az extrém hideg időszakokban, amelyek szintén előfordulnak, a hajléktalanok, a tanyákon élő, főként magányos, idős emberek, illetve általában a létminimumon élők vannak leginkább kitéve a veszélyeknek. Ezek az időszakok többletkockázatot jelentenek a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek, az idegrendszeri panaszokkal küzdőknek, továbbá a gyermekeknek, az időseknek és a terhes nőknek egyaránt.

A jelentés készítői mindezek alapján arra hívják fel a figyelmet, hogy "kormányzati szempontból ezek a változások számos problémát generálnak, amelyek kezelésére a mezőgazdaság, az egészségügy és az infrastruktúra számos ágazatában megfelelő intézkedéscsomagok kidolgozására van szükség."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!