11p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a magyar bankok jó jövedelmezőséggel működnek, a kormány intézkedései több téren is versenyhátrányba taszítják őket a külföldi szereplőkhöz képest, akik elszipkázhatják az ügyfeleket tőlük. A magyar lakosság fogyasztásának meglepően nagy része landol külföldi kereskedőknél, a megtakarítások meglepően nagy része már nem bankbetétben van, és meglepően sok ügyfélnek egyáltalán nincs megtakarítása - helyzetjelentés a bankvezérektől.

Szeptember 5-én és 6-án Nyíregyházán rendezi meg a 62. Közgazdász-vándorgyűlést a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT). A szekcióprogramok közül hagyományosan az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó esemény a bankvezérek kerekasztala - a Nyíregyházi Egyetem Bessenyei aulájában ezúttal is népes közönség gyűlt össze.

A vándorgyűlés nyitó plenáris ülésén Matolcsy György jegybankelnök tartott nagyobb visszhangot kiváltó beszédet - helyszíni tudósításunkat itt olvashatja:

A bankvezérek kerekasztal-beszélgetését Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, az MKT Versenyképességi Szakosztályának elnökségi tagja vezette.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői:

  • Egerszegi Ádám digitalizációért és operációért felelős vezérigazgató-helyettes, MBH Bank Nyrt.
  • Harmati László lakossági vezérigazgató-helyettes, Erste Bank Hungary Zrt.
  • Hegedüs Éva elnök-vezérigazgató, GRÁNIT Bank Zrt., az MKT főtitkára
  • Simák Pál elnök-vezérigazgató, CIB Bank Zrt.
  • Wolf László vezérigazgató-helyettes, OTP Bank Nyrt., az MKT alelnöke.

Infláció, fogyasztás, beruházások - milyen környezetben működnek a bankok?

A panelbeszélgetést felvezető előadásában Virág Barnabása hazai gazdaság és a bankrendszer helyzetét elemezte a 2020-as évek viharai közepette. Nemzetközi kitekintésében azt mutatta be, hogy az európai gazdaságot sokkal inkább megviselték a 2020-as évek átmenetei, mint az amerikai és kínai gazdaságot - ezek ugyanis mostanra vissza tudtak térni a 2010-es évek növekedési trendjeihez, míg Európa egy alacsonyabb GDP-növekedési pályára állt be. Ezek a különbségek Európa kárára a következő években is fennmaradhatnak az előrejelzések szerint.

Az elmúlt időszak nagy újdonsága az infláció megugrása volt - ez viszont nemzetközi és hazai szinten is szelídülni látszik mostanra. A másik újdonság, hogy a munkaerőpiac egyáltalán nem rendült meg a válságok közepette - a gazdasági növekedés a 2. világháború óta a legalacsonyabb, de a munkanélküliég mégis viszonylag alacsony szinten ragadt a nagy gazdaságokban, 4-5 százalékos szint közelében, gyakorlatilag a teljes foglalkoztatottság közelében.

Ami Közép-Kelet-Európát illeti: az Európai Unió korábbi húzóereje, a német feldolgozóipar nem találja a helyét a gazdasági, geopolitikai változásokban, gyengén teljesít, ami lefelé húzza azt a közép-kelet-európai régiót is, ami szorosan kötődik a német gazdaság teljesítményéhez. Emellett ebben a régióban van a 10 legenergiaintenzívebb uniós ország közül kilenc; a munkaerőpiac rendkívül feszes, a munkaerőhiány problémát okoz, a reálbérek ezért jobban emelkednek, mint az uniós átlag; a forráshoz jutás pedig a kelet-közép-európai térségben költségesebb, a kockázti felár magasabb.

A magyar gazdaság kilátásait meghatározó tényezők közül az infláció alakulása sikersztori az MNB alelnöke szerint - ezt azonban egyelőre kevesen érzékelik.

Az inflációs érzet a lakosság körében továbbra is erős, ami gátja tud lenni a gazdaság helyreállásának.

A lakossági fogyasztás alakulása egyébként beleillik a régiós trendbe - a kérdés, hogy ebből mennyi realizálódik belföldön és mennyi külföldön. Strukturálisan azonban vannak gondok a fogyasztással: a fogyasztási ráta 80 százalék alatt van, míg a hozzánk hasonló GNI-jal (bruttó nemzeti jövedelemmel) rendelkező országokban ez az arány jellemzően 90 százalék fölött mozog. A vállalatok üzleti tevékenységét továbbra is az inflációs aggodalmak és a bizonytalanság/kiszámíthatatlanság befolyásolják nagy mértékben - a vállalatok likvid eszközökben bővelkednek, mégsem pörögnek a beruházások.

Az európai bankrendszerben a válságos időszakban is javulni tudott a jövedelmezőség, Európán belül pedig Magyarország bankrendszere a kiemelkedők között van a Virág Barnabás által bemutatott adatok szerint. A magyar bankok kamateredménye 2023-ban a háromszorosára nőtt a a Covid-járványt megelőző 3 év átlagához képest, az osztalékbevétel közel 3,5-szörösére. A kormányzati intézkedések hatására elvont pénz eközben 40 milliárd forintról 500 milliárd forint fölé emelkedett.

A hitelezési piac európai és régiós összesítésben is viszonylag jól teljesített, de a bizonytalan gazdaságági környezet miatt a beruházások terén látható kivárás miatt nem igazán tud helyreállni a korábbi hitelezési dinamika.

Virág Barnabás kitért arra is, hogy a bankkártyás csalások száma jelentősen emelkedett, és bár a növekedés tempója lassul, összehangolt intézkedés kell a biztonság fokozására és valós idejű, csalásokat megelőző szűrési rendszer bevezetésére.

Meglepően nagy arányban megy a lakossági költés külföldi kereskedőhöz

A bankvezérek a makrogazdasági kilátásokról beszéltek először. Az OTP 1,5 százalék körüli idei és 2 százalék fölötti jövő évi GDP-növekedésre számol. Wolf László szerint a viszonylag gyenge növekedési kilátások hátterében az áll, hogy

az EU-n belül jellemzően azok az országok erősödnek, amelyek a szolgáltatásokra alapozzák gazdaságaikat, Magyarországon viszont a termelés hangsúlyos.

Kérdésre válaszolva elmondta: a kártyás költések növekedésénél nagyobb tempóban nőtt a külföldi kereskedőknél történt költések száma, és a külföldi, határmenti településeken is nőtt a magyar ügyfelek költése.

A CIB Bank makroelőrejelzése valamivel optimistább (1,7 százalékos GDP-növekedés idén, 3 százalék körüli jövőre). A háztartási fogyasztás bővülésében bíznak Simák Pál szavai szerint, a beruházási ráta javulása nehezebb kérdés, 2-3 év kell majd ennek helyreállásához.

Hegedüs Éva azt emelte ki a makrogazdasági kockázatok közül: Magyarország nem tudja függetleníteni magát a nemzetközi környezettől, a gyenge világgazdasági teljesítmény ránk is rányomja bélyegét. A Gránitnál a lakossági költések 42 százaléka kártyás, ennek jellemzően 46 százaléka külföldi kereskedőknél történik - mondta egy kérdésre válaszolva Hegedüs Éva.

Az Erste 2 százalék alá várja az idei növekedést, 3 százalékra a jövő évit - Harmati László is a lakossági fogyasztást emelte ki ennek motorjaként, amit azonban kockázatok öveznek. A reálbérek nagyobb ütemben nőttek nálunk, mint máshol; a lakosság erős inflációs várakozásai ellenére nem emelkedett eddig a fogyasztás. Arról is beszélt: valóban igaz, hogy a lakossági fogyasztás egy látható része nem itthon valósul meg, ez a kártyaforgalmi adatokból és a fizetési mérleg adataiból (a lakosság tőkekiviteléből) is látszik. A bizonytalanság a fogyasztás alakulását illetően ezekből a tényezőkből marad.

A jelenlévők közül a legoptimistább az MBH Bank volt, idénre ők is 2 százalék alatti GDP-növekedést várnak, a jövő évre viszont 3-4 százalék közöttit, inkább a 4 százalék közelében. A nagy kérdés, hogy a beruházások korábban várt dinamikája megjelenik-e idén - a hitelezési számok alapján egyelőre ez nem látszik Egerszegi Ádám szerint. Felhívta a figyelmet: a korábbi magas kamatozású lakossági állampapírok kifutásával egy nagyobb mennyiségű pénzállomány szabadul majd fel hamarosan - ennek egy része ismét befektetésre kerül, de egy másik része a fogyasztásba és az ingatlanpiacra áramolhat.

A digitalizáció segíti a személyi hitelek terjedését - és az elhalasztott fogyasztás

A hitelezési dinamikát illetően a lakosság részéről a kamatcsökkenés beindulása javította a keresletet - mondta Egerszegi Ádám. Az inflációt meghaladó értékben nőtt az átlagos hitelérték. A jelzáloghitelezés idén a 2022-es csúcsok közelébe emelkedhet. A vállalkozói oldalon viszont korlátozott a hitelezés bővülése, a forinthitelek felől a devizahitelek felé mozdultak el az ügyfelek, ez azonban az MBH vezérhelyettese szerint nem rontott a kockázati kitettségen.

Harmati László felhívta a figyelmet: a személyi kölcsönök esetében van egy erőteljes növekedési dinamika. Ezt egyrészt a digitalizáció erősíti, ami ezen a téren erősebb, mint a fedezett hitelek esetén: sok ügyfél számára lett könnyebben elérhető a hitel. Emellett van egy masszív elhalasztott fogyasztás, ami korábban nem valósult meg, de most hitelből megcsinálják az ügyfelek - jelentős az ingatlancél és a tartós fogyasztási cikk, autó vásárlása, mint hitelcél a fogyasztási hitelek esetében. A csökkenő kamatok olyanok számára is vonzóvá teszik a személyi hiteleket, akik korábban nem választották volna ezeket - mondta az Erste Bank vezérhelyettese.

A CIB Banknál is a személyi kölcsönök 45 százalékát digitális csatornán veszik fel - mondta Simák Pál. Hegedüs Éva felhívta a figyelmet: a digitalizáció terén még sok teendője van a kormánynak, hogy a jelzáloghitelezésben is jobban elterjedhessen ez a megoldás, a Gránit Bank ezt már többször is jelezte.

Megtakarítási szokások: vannak pozitív fejlemények és aggasztó jelenségek is

Az Ersténél a lakossági megtakarítások 72 százaléka van befektetésekben és csak 28 százaléka lekötött betétben. Ez szerinte nemzetközi összehasonlításban is erős adat, a következő évtized a megtakarítások demokratizálódásáról szól - egyre kisebb összegű vagyonokat is sikerül majd a megtakarítások közé beterelni. A bankoknak ez egyébként jelentős finanszírozási képességet is jelent: ha megugrana a hitelek iránti kereslet, akkor is könnyen fedeznék a bankok.

Simák Pál is arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban a megtakarítások a befektetési alapok felé mozdult el - igaz, ezt az alacsony betéti kamatok is segítették. Az állapmapíroknak van egy jelentős elszívó hatása, jelentős pénzek mennek az Államkincstárhoz, ami a fő állampapírforgalmazási csatorna.

Wolf László elmondta: az OTP ügyfeleinek több mint felének nincs érdemi megtakarítása (0 és 500 ezer forint között vannak pénzügyi eszközeik).

A tranzakciós és a devizakonverziós illeték a külföldi szolgáltatók felé terelik az ügyfeleket

Annak van kockázata, hogy a külföldi szolgáltatók nagyobb szeletet hasítanak ki a magyar piacból - Wolf László ezt ráadásul viszonylag jelentős kockázatnak ítéli. A külföldi szolgáltatók ugyanis tranzakciós adó fizetése nélkül tudják az ügyfeleik megbízásait teljesíteni, míg a hazaiak számára versenyhátrányt okoz a tranzakciós illeték.

Harmati András jelezte: ebből a szempontból nagyon rossz ütemezéssel érkezett a kormány részéről a devizakonverziós illeték bevezetése. A magyar bankok épp elkezdtek kedvezményes devizaváltást kínálni az ügyfeleknek, akik emiatt kevésbé utalták el pénzüket a Revoluthoz vagy a Wise-hoz, hogy átváltsák - ebben hozhat visszalépést az új teher.

Csökkenő jövedelmezőség mellett is jó évek várnak a bankokra

A bankszektor jövedelmezőségét illetően Simák Pál elmondta: a tavalyi után az idei év is sikeres lehet jövedelmezőségi szempontból, bár ebben egyszeri tételeknek is van szerepe. A tranzakciós illeték és az extraprofitadó változásai veszteséget hoznak majd, de 15-20 százalék körüli RoE (tőkearányos jövedelmezőség) elérhető.

Wolf László szerint valóban jó év lesz, de hozzátette: az OTP nyereségének 70 százaléka már külföldről jön. A jelzáloghitelek növekedéséhez pedig azt tette hozzá kiegészítésként: ezt nagyon kedvező feltételekkel adják a bankok, "nem ezen fognak meggazdagodni".

Az MBH-nál csökkenő kamateredménnyel számolnak, a bővülő lakossági és vállalati piac pedig növekvő jutalékeredményeket hozhat. Összességében a korábbinál alacsonyabb megtérülés várható a következő években Egerszegi Ádám szerint.

Éppen ma tette közzé egyébként az MNB a bankszektor idei első félévről szóló adatait: a tavalyi rekordprofitot is jócskán túlszárnyalta az idén a hazai bankszektor, az első féléves profit meghaladja az ezermilliárd forintot, a szektor átlagos tőkearányos jövedelmezőségi mutatója 19,9 százalék volt a második negyedév végén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!