A magyarok gyakran akkor is vásárolnak valutát, amikor mélyponton van a forint árfolyama, mert attól tartanak, hogy összeomlik a magyar fizestőszköz – írta a Hvg.hu. A forint az euróval szemben október elején átlépte a 400 forint/eurós lélektani határt, és egész héten a 401 körüli szinteken mozgott. Hétfőn viszont már a 402 forintos szint fölé is benézett. Ez 2022 vége óta nem látott gyengeséget jelent. Mivel a dollár erősödött az euróhoz képest a forint dollárhoz viszonyított leértékelődése jelentősebb volt.
Eközben a magyar pénz a régión belül is a legrosszabbul teljesített az átlagosnál. A forint a lengyel złotyval szemben történelmi mélypontra esett. A háttérben elsősorban a közel-keleti válság, másodsorban az amerikai gazdaság vártnál erőteljesebb növekedésére utaló jelek vannak. Ezek a magyar gazdaság sérülékenysége miatt különösen erősen sújtják a hazai fizetőeszközt.
Mivel mások valutát adtak el, hogy realizálják a korábbi árfolyamhoz képest elért forintnyereségüket összességében a vétel és az eladás oldalán is megnövekedhet a tranzakciók volumene, ami 20–30 százalékos forgalomnövekedést generálhat a hazai pénzváltóknál. A forint/euró árfolyam 2022 decembere óta először mozog tartósan a 400-as szintek fölött, ami hosszú távú következményekkel járhat. Több szakértő is úgy látja, hogy ha tartósan átlépi a 400 forintos szintet, akkor a 402-403, valamint a 405 forint következhetnek. A forint mozgását befolyásoló belső és külső tényezők jelenleg nem kedveznek az erősödésnek.
Ha a forint tovább gyengülne, esetleg túllépné a 410-es euróárfolyamot, a jegybank kénytelen lenne lépéseket tenni, ám mivel fogy a devizatartaléka, kérdés, hogy ez mennyire lenne hatékony. A forint gyengülése nemcsak az inflációra van hatással, hanem az államadósságra is. Az elmúlt év végéhez képest az idei első félév végére 504,1 milliárd forinttal nőtt az adósság az árfolyamhatás miatt.