3p

A forint másfél éves mélypontra gyengült az euróval szemben. A régiós devizaversenyben is az utolsó. 

Az utóbbi napok újra bebizonyították, hogy a forint nagyon érzékeny arra, ha hirtelen bizonytalanság lesz úrrá a nemzetközi piacokon. Irán Izrael elleni támadása egy ilyen esemény, amely egyebek mellett felhajtotta az olaj árát és kockázatkerülővé tett sok piaci szereplőt. Ennek eredményeként az euró árfolyama szerdán átlépte a 400 forintot, ami másfél éves mélypontnak felelt meg. 

Csütörtök délelőtt is ezen a szinten mozgott az árfolyam: hol alatta, hol felette. A dollár jegyzése pedig meghaladta a 362 forintot. Összehasonlításul: egy hónappal ezelőtt az euró 395 alatt, a dollár pedig 355 forint körül ingadozott. 

A nagy nemzetközi devizákhoz mért jegyzés mellett érdemes megnézni, hogyan teljesít a forint a régiós versenytársaival, a cseh koronával és a lengyel zlotyval szemben. A válasz: nem éppen jól. 

Az elmúlt napokban még a régióval együtt gyengült a forint az euró ellenében, azonban tegnap már a szokásos referenciaként számontartott zlotyval szemben is historikus mélypontra került a magyar deviza. Az ellenállhatatlan amerikai deviza is jelentős ellenszelet képez a hazai fizetőeszköznek, ugyanakkor a magyar jegybank múlt heti, megengedőbb kommunikációja is visszaütni látszik a vészterhes, újabb geopolitikai feszültségekkel terhelt időkben. Szerdán záráskor az MNB jelzést küldött a piacnak, melynek hatására ma reggel erősödést láttunk, ami 400 forint alá lökte az euró jegyzését - kommentálták az utóbbi napok devizapiaci eseményeit az Erste szakértői. 

A régiós devizák versenyfutása hosszabb távon a következőképpen néz ki:

  • A lengyel zloty az euróval és a dollárral szemben is lényegében 1 százalékkal erősödött. 
  • A cseh korona az euróhoz mérten 2,6 százalékkal értékelődött le, az amerikai devizához képest pedig 2,7 százalékos veszteséget könyvelhetett el. 
  • Közben a forint 4,3 százalékos gyengülést mutatott be az euróhoz képest. A dollárt pedig 4,4 százalékkal drágábban adják a kereskdők a január elején látott szintekhez képest.

Másik ligában, de legalábbis másik térfélen játszik a zloty
Másik ligában, de legalábbis másik térfélen játszik a zloty
Fotó: Pixabay


Mindez másként: 1 zloty most több mint 93 forintba kerül, míg az év elején még 87 forintnál tartott a jegyzés. Egy évvel ezelőtt pedig 85 forint alatti árfolyamra is volt példa. 

Mi lesz most?

Azt most egyelőre nehéz megjósolni, hogy milyen pálya vár a forintra rövid vagy hosszabb távon. Az biztos, hogy az Egyesült Államokban csütörtökön fontos makroadatokat – például munkaerőpiaci számokat – publikálnak, amelyek a dollár árfolyamát befolyásolhatják, ez pedig a feltörekvő piaci devizák, így a forint jegyzésére is hatással lehet. Az equiloros szakértők azt írták, hogy a következő szint forintgyengülés irányában a 403,50-es euróárfolyam, itt látható ellenállás. A másik oldalon a 400 forintos euró támasznak tekinthető. 

Az pedig valószínűsíthető, ha tartósan biztonytalan marad a nemzetközi hangulat akkor a forintra nehezebb menet vár, mint a többiekre. Pláne, hogy a magyar gazdaság helyzete sem ad neki éppen túll sok muníciót, a lanyha GDP-növekedés mellett az állami bevételek hiánya is rosszul érintheti a magyar deviza megítélését. 

A legfrissebb árfolyamokat a Privátbankár árfolyamkalkulátorával követheti.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!