2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Véletlenül pont úgy alakult, hogy az adatban nem érvényesült az üzemanyagok árának jelentős emelkedése.

Mint emlékezhetünk, az idén januári inflációt 3,8 százalékra mérte a KSH, és ezt a kormány tagjai nagy győzelemként értékelték a pénzromlás felett. Ebben a szép adatban viszont szerepet játszott az is, hogy a statisztikai hivatal úgy számolt, az üzemanyagok ára decemberről januárra 0,5 százalékkal csökkent. Ez elég furcsa annak fényében, hogy a jövedékiadó-emelés miatt 41 forinttal emelkedtek januárban az üzemanyagok literenkénti árai.

A Szabad Európa cikke szerint az érdekes jelenség több okra vezethető vissza. Az egyik az, hogy a Mol nyomására - amely cég ugyan a nagykereskedelmi árait már január 1-jével megemelte, de töltőállomásain két részletben, január 1-je után január 15-én érvényesítette csak a teljes adóemelést - a benzinkutak csak január második felére emelték meg a teljes összeggel az áraikat.

Márpedig a KSH január 1-je és 20-a között jegyezte fel az árakat, így az inflációs adathoz alapul vett árakban még nem tükröződött az adóemelés teljes hatása. De még ezt kiszűrve is furcsán számolt a KSH, a Szabad Európa összevetése szerint ugyanis véletlenül nagyon alacsony árakat rögzített az elméletben több mint száz helyszínen, a hónap több napján összeírt üzemanyagárról.

"Az üzemanyagok esetében azt láthattuk, hogy a jelentősebb mértékű árnövekedés a hónap közepe után valósult meg, így ezek már csak mérsékelt arányban jelentek meg a januári fogyasztóiár-statisztikában, a módszertannak megfelelően – közölte a KSH a lappal.. A hivatal szerint a másik tényező a decemberi árdinamika volt. – December első felében magasabb árakat figyeltünk meg, amik a hónap közepére-második felére csökkentek" – tették hozzá.

Márpedig Virovácz Péter, az ING elemzője szerint a 41 forintos emelésnek alapesetben nagyjából 0,5 százalékkal kellett volna módosítania felfelé az inflációt, mivel az üzemanyagárak elég jelentős súllyal szerepelnek a számítási modellben.

"A januári jövedékiadó-emelés megjelent ugyan az árakban, de a KSH inflációs indexében majd csak februárban fog, hacsak addig nem történik egy hatalmas üzemanyagár-beszakadás"

- fogalmazott a szakértő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!