2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszter szerint közel van a megállapodás a minimálbérről, de erről nem tudnak a munkáltatók, és a munkavállalók előtt is rejtély, mire gondolt Gulyás Gergely.

Meglepetésként ért minket is, ami ma elhangzott a Kormányinfón - közölte portálunk megkeresésére Perlusz László, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a minimálbér emeléséről. Mint megírtuk, a kormány idei utolsó ülésén nem döntött a minimálbér jövő évi emeléséről, viszont Gulyás Gergely miniszter kérdésünkre elmondta, hogy bíznak a szociális felek megállapodásában, az álláspontok szerinte közelebb vannak, mint amit a hivatalos nyilatkozatokból ki lehet olvasni, ha meg nem jönne létre megállapodás, akkor akár rendkívüli kormányülést is össze lehet hívni.

Perlusz László
Perlusz László

Az egyik legnagyobb munkaadói érdekképviseleti szervezet, a VOSZ azonban nem tud arról, hogy közeledtek volna az álláspontok. Perlusz László szerint ők továbbra is 5+2 százalékos emelést tartanak elfogadhatónak (akkor lehet szó a nagyobb mértékről, ha a szociális hozzájárulási adó már januárban csökken), míg a munkavállalók 13-15 százalékot akarnak (utóbbi a garantált bérminimumra vonatkozna).

Perlusz szerint a legutolsó, eredmény nélküli egyeztetésről úgy álltak fel a felek, hogy egyezség híján a kormánynak kell döntenie a jövő évi minimálbérről, a tárgyalások nem folytatódnak. Ezért meglepő, hogy a kormány képviseletében Gulyás Gergely most arról beszél, hogy nincs döntés, mert arra várnak, hogy a munkaadók és munkavállalók mégis dűlőre jussanak (ahogy arra egyébként a korábbi években általában sor került).

Az egyeztetések hivatalos fórumának összehívását egyébként épp a kormánynak kellene kezdeményeznie, tehát a Gulyás által elmondottak csak akkor válhatnak valóra, ha a kormány még idén újra összehívja a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumát (VKF). Erre azonban eddig nem tett utalást a kormány, igaz, ha érkezne meghívó, a munkaadói oldal kész lenne újra tárgyalóasztalhoz ülni.

A munkavállalók is értetlenül állnak a történtek előtt, mint a 24.hu cikkéből kiderül, ők is a kormány döntésére vártak, mert arról volt szó, hogy a VKF-et már nem hívják össze idén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!