5p

Csütörtökön jön az ítélet a Fenyő-gyilkosság ügyében.

Portik Tamás nem mondott semmit az utolsó szó jogán, ellenben Gyárfás Tamás kihasználta a lehetőséget és hosszasan sorolta az érveit az április 8-án kedd délelőtt a Fővárosi Ítélőtábla tartott utolsó tárgyalási napon, hogy miért nem bűnös a Fenyő-gyilkosságban.

„Eleve nincsenek gyilkos hajlamaim. A Napkelte című tévéműsor visszanyerése után nem volt indokom, hogy győztesként a megöletésének hatalmas kockázattal járó lépésre szánjam el magam. Hangsúlyozom, 1997-ben már nem volt közöttünk ellentét”

– mondta az egykori médiavállalkozó, akit első fokon 7 év fegyházbüntetésre ítélt a Fővárosi Törvényszék. Az ügyészség azonban súlyosbítást kért, így ha az Ítélőtábla április 10-én kimondja a bűnösségét, akkor ennél súlyosabb büntetésre számíthat. Gyárfás Tamás hat pontban hat oldalt olvasott fel. Végső összegzése szerint azon kívül, hogy nem volt indítéka Fenyő János elleni fellépésre, Portik Tamás bevallotta, hogy mások megbízására csapdát akart állítani neki. Utolsó szó jogán Gyárfás Tamás elmondta: ha tudja, hogy Portik Tamás felveszi a beszélgetéseiket, akkor minden célzását a leghatározottabban visszautasította volna.

„A hangfelvételeken egyszer sem mondtam, hogy bárkit is megbíztam volna. A negyedik számú tanú a büntetése elkerülése érdekében hazudott, az első fokú bíróság két beszélgetésből szerkesztett egy nem létező harmadikat”

– fogalmazott Gyárfás Tamás, aki személyes hangot ütött meg a végén. Elárulta, hogy végzettsége szerint tanár, nem jogász, de próbálta megérteni a jog logikáját. Megértette, hogy a bíróság csak a per tárgyát köteles vizsgálni, ami ez esetben az ő szerepe a Fenyő-gyilkosságban. Azt azonban nem érti, hogy ha felmerül egy új tény, amit az elmúlt évtizedek nyomozásának nem sikerült feltárnia, miképp lehet, hogy azzal nem foglalkozhatnak. Inkább egy nemlétező bűntény alapján elítélik a vádlottat? – tette fel a költői kérdést. Gyárfás Tamás abban bízik, hogy a vélt bizonyítékok nem felelnek meg a Kúria által 2017 októberében megállapított követelménynek, miszerint bűnösséget megállapító, szabadságelvonással járó ítélet csak a valószínűség igen magas, bizonyossághoz közeli fokán hozható.


Gyárfás Tamás várja az ítéletet
Gyárfás Tamás várja az ítéletet
Fotó: MTI

A tárgyalást rendkívüli biztonsági intézkedések mellett tartottak meg: az utcán, a bírósági épületben és a tárgyalóteremben is hemzsegtek a TEK civil ruhás emberei.

Gyárfás Tamás beszéde előtt egy sajátos színjáték folyt. Portik Tamás ugyanis megint egy újabb ügyvédet, Helmeczy Lászlót bízott meg, aki hétfőn visszamondta a megbízását. Az ismert jogász hosszabb felkészülési időt kért, így a keddi perbeszédre nem készült fel. Helyette Szikinger István kirendelt ügyvédként adott elő egy nyilatkoztatot, amiben egyebek mellett leszögezte: a kirendelése kifejezetten jogellenes, többek között azért is, mert nincsen rajta a kirendelhető védők listáján. Hozzátette, hogy meglátása szerint Portik áldozata a közhatalmi önkénynek, és nem ő húzza az időt. Nyilatkozatában hosszassan beszélt az eljárási törvénysértésekről, illetve arról, hogy a meghallgatatott tanúk közül többen nem szavahihetőek.

Az ügyészség fenntartotta az álláspontját. 

De mi történt? 

1998. február 11-én Budapesten az utcán lelőtték Fenyő János vállalkozót, a Vico médiabirodalom alapítóját, többek között a Népszava tulajdonosát. A rendőrség kezdetben albán elkövetőkre gyanakodott, de viszonylag gyorsan kiderült, hogy nem ez a nyom vezet tovább. A Fenyő-gyilkosság végül egy lett a kilencvenes évek számos megoldatlan leszámolása közül.

Tizenöt évnyi sikertelen nyomozás után a rendőrség 2013-ban nevezte meg a gyilkosság feltételezett elkövetőjét: Jozef Roháčot, akit az Aranykéz utcai robbantással is gyanúsítottak. A szlovák férfi DNS-ét megtalálták abban a sapkában, amelyet a tettes a helyszínen hagyott. Roháčot 2017-ben el is ítélték Fenyő János meggyilkolásáért, a megbízó kilétére azonban ekkor még nem derült fény.

2018 áprilisában Gyárfás Tamást, a Magyar Úszó Szövetség korábbi elnökét, valamint Portik Tamást felbujtással gyanúsították meg a Fenyő-gyilkosság ügyében. A gyanúsítás alapját azok a hangfelvételek képezték, amelyeket Portik – akit időközben az Aranykéz utcai robbantás miatt 13 év börtönre ítéltek – 2000 és 2004 között rögzített a Gyárfással folytatott beszélgetéseikről. A hvg cikke szerint Gyárfás először Tasnádi Pétert, a budapesti alvilág egyik ismert alakját bízta meg azzal, hogy ölesse meg Fenyőt. Tasnádi ugyan elvállalta a feladatot, de nem hajtotta végre, a megbízási díjat azonban felvette. A vád szerint ezt követően Gyárfás Portikot kereste meg. A vádat erősíti, hogy Tasnádi elismerte: Gyárfás valóban megbízta őt a gyilkossággal, és pénzt is adott neki.

A Magyar Úszó Szövetség egykori elnöke az ügy súlyossága ellenére szabadlábon védekezhet, saját otthonában várhatja meg az ítéletet, és csupán heti egy alkalommal kell jelentkeznie a kijelölt rendőrségen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!