A heteken belül megalakuló Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármesternek vagy a Tisza Párttal, vagy a Fidesszel kell kompromisszumokra törekednie, ha egy-egy döntésben többséget akar szerezni. Törvénytelen állapot jöhet létre, ha nem sikerül legalább 17 képviselő szavazatával legalább egy főpolgármester-helyettest választani, ám a Kormányhivatal ekkor is csak felszólíthatja őket a hiány orvoslására, esetleg bírságolhat, ennél több jogköre nincs.
A plénumnak ráadásul jövő év elején el kell fogadnia a főváros költségvetését, amit március 15-ig meg kell küldeni a magyar Államkincstárhoz. Budapest helyzete speciális, mert az általuk fizetendő szolidaritási hozzájárulás meghaladja a normatív támogatások összegét, a nettó elszámolás miatt elvileg utóbbival csökkenthetik a befizetési kötelezettséget, de csak ha van elfogadott büdzsé.
A főváros már most is sok esetben folyószámlahitele keretére gazdálkodik, ennek kamatai is tetemes összeget tesznek ki. Úgy tűnik, a múlt héten elfogadott, 130 pontos kormányhatározat értelmében a kabinet
a Lánchíd felújítására ígért 6 milliárd forintot sem kívánja kifizetni, és a Váralagút felújítására sem érkezik kormányzati forrás.
Emellett az önkormányzatok faktorálási tilalma is 50 milliárdos likviditási problémát okoz a főváros gazdálkodásában.
Dobos Zoltán kollégánk emellett arról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti műsorában, hogy a legfrissebb hírek szerint kik lesznek jogosultak a Nagy Márton által kért 5 százalékos teljes hiteldíjmutatójú lakáshitelre, ezt a kedvezményes kamatozást az ennél magasabb referenciakamatok ellenére hogyan tudják kigazdálkodni a pénzintézetek, és egyáltalán mi az oka az lakáspiac felpörgetésére irányuló kormányzati kezdeményezéseknek.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg: