Sok tekintetben igazságtalanok a magyarországi nyugdíj-szabályok, a nyugdíjas társadalom szélsőségesen kettészakad: az alul lévők egyre szegényebbek, a felső réteg a nyugdíjjárulék plafonjának eltörlése miatt milliós nyugdíjakat kap. Az Európai Unió a legutóbbi országjelentésben külön is felhívta a magyar vezetés figyelmét arra, hogy a nyugdíjrendszer utóbbi évtizedben született módosításai növelik a nyugdíjasok közti egyenlőtlenségeket, ráadásul egyre több pénzbe kerülnek - írja a Népszava cikke.
Kérdések vannak, válaszok és egyeztetés nincs
A cikk emlékeztet: hasonló kritikát fogalmaztak meg az uniós elemzők amiatt is, hogy a nyugdíjak egyre jobban elszakadnak a bérektől. A felvetett kérdésekre azonban átfogó kormányzati válaszok nem születtek, a politikai céllal visszahozott 13. havi nyugdíj és az elszabadult infláció miatt a kötelezőnél gyakoribb nyugdíjkiegészítés az időseknek jó, de rendszerszinten nem jelent változást.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) soros elnöke, Hegyesiné Orsós Éva szerint a mai aktív korúak képviselőivel, a szakszervezetekkel, munkaadói szervezetekkel és a nyugdíjas szervezetekkel nemcsak erről, sokkal egyszerűbb kérdésekről sem tárgyal a kormány, pedig enélkül hozzányúlni a nyugdíjakhoz felelőtlenség. Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesületet vezetője sem lát olyan jeleket, amelyek új kormányzati nyugdíjtervekről szólnának, pedig a mostani nyugdíjrendszer korszerűtlen.
Nem a nyugdíjkorhatár emelését tartják jó válasznak
A Magyar Nemzeti Bank "Fenntartható egyensúly és felzárkózás 2022. május" címen közzétett javaslatcsomagja 144 pontot tartalmaz, ebből 4 pont foglalkozik az idős emberek anyagi ellátásának kérdésével - ezek között szerepel az is, hogy a nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz kellene igazítani.
A Népszava által megkérdezett szakértők szerint a korhatárhoz nem lenne szabad hozzányúlni, már csak azért sem, mert a többség már ma is komoly egészségügyi gondokkal küzd, mire eléri a nyugdíjazás lehetőségét.