4p

Félárbócra eresztették a nemzeti zászlót. Novák Katalin és Orbán Viktor szűkszavú volt, Gyurcsány Ferenc méltatta de bírálta is.

A hazai belpolitikai élet több szereplője is reagált arra a hírre, hogy vasárnap elhunyt Sólyom László volt köztársasági elnök, akinek a pályáját pár órája lapunk is felidézte. 

"Isten nyugosztalja Sólyom Lászlót!" - írta Novák Katalin köztársasági elnök az elnöki palota oldalán közzé tett közös fénykép fölé. Még annyit tett hozzá, hogy "nemzetközileg elismert jogtudós volt, akinek előbb a Nemzeti Kerekasztal résztvevőjeként, majd az Alkotmánybíróság első elnökeként meghatározó szerepe volt a rendszerváltoztatásban, a demokrácia és az életünket meghatározó alkotmányos keretek megteremtésében. Hálás vagyok, hogy megosztotta velem tapasztalatait."

Orbán Viktor kormányfő szintén rövidre fogta és ezt írta Facebook-oldalára: „Elment Magyarország köztársasági elnöke, a nagyszerű jogászprofesszor. Isten nyugosztalja Sólyom Lászlót!”. A miniszterelnök ugyancsak közös fotóval búcsúzott a vasárnap elhunyt volt köztársasági elnöktől.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke így reagált:

"Elment Sólyom László elnök úr. Tudós-politikus volt, a saját igazában megingathatatlan, az új Magyarország teoretikus szerkesztője, az általa is szabott közjogi keretben később államelnöke. Makacs állhatatossága őrizte a Köztársaságot. Vitáink nem tépázták meg, legfeljebb árnyalták tekintélyét. Középen hitte és látta magát a bomlasztó küzdelemben, volt, amikor tényleg ott is állt. Épített, de volt hogy hagyta, hadd málljon. Nyugosztalja az Ég!"

Karácsony Gergely főpolgármester ugyancsak a saját Facebook-oldalán üzent, ezt írta:

"A rendszerváltás, vagy ahogyan ő mondta, a jogállami forradalom utolsó közjogi méltósága is itt hagyott minket. A politika harcosai közül kevesen érezték sajátjuknak, ami nem is csoda, hiszen a hajlíthatatlan személyiség és a hajthatatlan erkölcsi meggyőződés a mindennapi közéleti küzdelmekben részt vevők számára sokszor arisztokratikus kívülállásnak látszik.

Az utóbbi években, amikor beszéltünk, politikáról kevés szó esett. Don Quijotét és az Isteni színjátékot olvasta újra; az emberi élet néha banális, néha nagy kérdései jobban foglalkoztatták mint a jelenlegi közélet posványa. Még a kiszólásaiból is érződött azonban, hogy mennyivel jobban érti a magyar, az európai és a nemzetközi politika valódi dilemmáit, mint a legtöbb aktív magyar közéleti szereplő.

Ahogyan Bibó István azt akarta a fejfájára vésetni, hogy élt 1945-1948 között, Sólyom László sírjára azt írhatnánk: élt 1989 és 2010 között. Élete összefonódott a harmadik Magyar Köztársasággal. Számunkra, akik itt maradtunk, a szellemi hagyatéka azt az erkölcsi és politikai parancsot támasztja, hogy felépítsük a negyedik köztársaságot. Az egyenlő méltóság és az emberiség közös öröksége iránti felelősség szabad országát."

A Göncz Árpád Alapítvány kuratóriuma megrendüléssel búcsúzott a nyolcvankét évves korában elhunyt Sólyom Lászlótól. A szervezet szerint az elhunyt különösen sokat tett a magyar alkotmányosság kiteljesedéséért, az emberi és polgári jogok érvényesítésért. A kölcsönös tisztelet jellemezte a viszonyát Göncz Árpáddal. Sok mindent másképp láttak, de közös volt bennük a Magyarország sorsa iránti cselekvő elkötelezettség. Családjának mély részvétünket fejezzük ki - írták.

Az LMP teljes politikai közössége tisztelettel és főhajtással emlékezik rá. Mint írták, "elévülhetetlen érdemei vannak a demokratikus átalakulás jogállami kereteinek meghatározásában, valamint az ebből fakadó alkotmányossági elvek kialakításában. Az Alkotmánybíróság első elnökeként mélyen elkötelezett védelmezője volt Magyarország alkotmányos intézményeinek. Köztársasági elnökként pedig valódi, pártokon felül álló intézményként tekintett hivatalára, ahol nem személye volt az elsődleges, hanem az a legfőbb közjogi tisztség, amit képviselt. Közéleti szerepvállalása mellett jogtudósi pályafutása nemzetközi viszonylatban is elismertté tette őt, ráadásul olyan, manapság kiemelten fontos témák magyar jogba való bevezetése is a nevéhez fűződik, mint az adatvédelem és általában az információszabadság témaköre. Az LMP politikai közössége külön hálás volt Sólyom Lászlónak azokért az erőfeszítésekért, amiket a környezeti értékeink védelme érdekében tett egész pályafutása alatt."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!