4p

Sokak megdöbbenésére nyáron elkezdték befóliázni a Libriben az LMBTQ+-témájú könyveket. Ez a drasztikus „megoldás” azonban felveti a kérdést, hogy a könyvtárakat vajon hogyan érinti ez a helyzet. Megkerestük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat és a Könyvtárostanárok Egyesületét, mennyire kell figyelniük az érintett tartalmakat.

A kormány kommunikációjában gyermekvédelminek nevezett, a kritikusok által viszont melegellenesként emlegetett törvény bizonyos kitételei miatt nyáron a Libri egyes könyvesboltjaiban elkezdtek egyes műveket befóliázni. A könyvtárak kínálatában - hasonlóan a könyvesboltokhoz - ugyanúgy megtalálható az LMBTQ+-tartalmú irodalom, ezért arra voltunk kíváncsiak, hogy a 48 tagkönyvtárral rendelkező Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban vajon befogadhatnak-e (még) LMBTQ-témájú könyveket, vagy esetleg már listázniuk is kell azokat. Azt is megkérdeztük, hogy kaptak-e valaha központi utasítást a törvény mezsgyéjén haladva, benne egyfajta protokollal az érintett könyvek elkülönítéséről, s ha igen, hány könyvet különítettek el az intézményekben?

A könyvtárakra nem vonatkozik. Fotó: Depositphotos
A könyvtárakra nem vonatkozik. Fotó: Depositphotos

Részletes válaszokat nem kaptunk, de ezt írták lapunknak:

„A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár számára kiemelten fontos, hogy a gyerekek és a fiatalok számára a korosztályi érdeklődésnek megfelelő szolgáltatásokat a mindenkori hatályos jogszabályoknak megfelelő módon biztosítsa”.

Mivel nem konkretizálták, hogy a mindenkor hatályos jogszabályok közül melyekre gondolnak, nem egyértelmű, hogy az intézmény az ominózus törvény LMBTQ+-tartalmú alkotásaira vonatkozó passzusát mennyire érzi a magáénak, azaz valamilyen módon elkülöníti-e a többi irodalomtól, vagy sem, hiszen a könyvtáraknak ez nem kötelező.

A könyvtárakat hivatalosan nem érinti

A Magyar Könyvtárosok Egyesülete érdeklődésünkre arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg valójában semmiféle szabályozás, gyakorlat nem érinti a könyvtárakat ez ügyben, hiszen a törvény nem a könyvtárakra vonatkozik.

Egyúttal rámutattak, hogy a Magyar Könyvtárosok Egyesülete állásfoglalást is kiadott két éve ezzel kapcsolatban, és ezen azóta sem változtattak.

Hangsúlyozzák, hogy a könyvtári szolgáltatások szempontjából minden szabályozás 18 éves korig értendő, s a törvény csak a kereskedelmi tevékenységre vonatkozik.

Mint írják: a könyvtárosok számára a mindennapi feltételeket egyébként is a kulturális törvény, valamint a 2006-os saját etikai kódexük határozza meg.

Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a törvényi szabályozáson finomítani kell, mert jelen formájában nem lehet alkalmazni és betartani, mert visszaélésekre, önkényes, indokolatlan döntésekre adhat alkalmat.

„Az eddig tudomásunkra jutott könyvtári esetben, amikor a könyvtári gyűjteményben lévő könyvet bejelentés alapján kifogásolta a kormányhivatal, az intézkedő polgármester a kereskedelemre vonatkozó kormányrendelet előírásait idézte a könyvtár vezetőjének, és a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség folytatta le a vizsgálatot, jóllehet, az a szabályozás ebben az esetben a könyvtárakra nem vonatkozik. Törvénysértést egyébként nem állapítottak meg” – osztanak meg egy esetet az állásfoglalásukban.

Az egyesület kifogásolja, hogy a törvény elég differenciálatlanul gyermeknek minősíti az összes 18 év alatti fiatalt, akiknek a törvényben felsorolt tartalmakat tilossá, el nem érhetővé akarja tenni. Pedig véleményük szerint mind pedagógiailag, mind az olvasók szempontjából nehezen megoldható a gyűjtemények ilyen kialakítása.

A felnőtt könyvtárakban pedig még annyira sem lehet elkülöníteni a törvény által nevesített tartalmakat, mint azt esetleg a gyermekkönyvtárban meg lehetne szervezni.

„Pedagógiai szempontból tekintve nem a tiltás, hanem a problémák őszinte, sok szempontú megismerése, megbeszélése lenne a megfelelő felkészítés számukra” – hangsúlyozza az egyesület. 

Ezen kívül úgy látják, hogy igen sürgősen rendezni kellene azt az áldatlan állapotot, hogy a nevelési-oktatási intézményekben a pedagógusok, az iskola-egészségügyi szolgálat és bizonyos állami szervek kivételével csak az tarthat foglalkozást a szexuális élettel, a kábítószer-fogyasztással, az internet veszélyeivel, sőt egyéb testi-lelki egészségfejlesztéssel kapcsolatban, akit az oktatásért felelős miniszter által kiadott rendelet szerint nyilvántartásba vesznek. De ilyen nyilvántartás jelenleg nincs, a könyvtárak, amelyek a köznevelési intézményekkel együttműködve az adott témakörökben igen sok foglalkozást szoktak szervezni az iskolákban, óvodákban, most egyénileg próbálják ezeket elfogadtatni egy-egy, a törvény által érintett témákba vágó program megvalósítása ügyében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!