Spanyolország lehet a következő állam, amely a pénzügyi piacokon tevékenykedők idegeit borzolhatja, figyelmeztetnek a szakértők. A 2 évvel ezelőtt hosszas vajdás után és többszöri nekifutás után megalakult spanyol kormány úgy tűnik óriási bajban van. A Mariano Rajoy miniszterelnök által vezetett kabinet mögött ugyanis nem áll parlamenti többség, az ellenzéki szocialisták pedig bizalmatlansági indítványt kezdeményezte a kormány ellen.
A kezdeményezést előterjesztő ellenzéki párt politikusa hangsúlyozta: először fordult elő, hogy egy pártot a bíróság elítélt korrupció miatt, és az országnak szívességet tennének azzal, ha eltávolítanák ezt a kormányt. „Az ítélet igazolja Mariano Rajoy hitelességének hiányát” – fogalmazott. Később lemondásra szólította fel Rajoy-t Pedro Sánchez, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára és kormányfő-jelöltje csütörtökön a Mariano Rajoy elleni bizalmatlansági indítvány parlamenti vitájában.
A PSOE azután nyújtott be bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen, írta az MTI, hogy a spanyol központi büntetőbíróság nem jogerős ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is, amiért 245 ezer euró (mintegy 78 millió forint) pénzbüntetés szabott ki rájuk a bíróság.
Két évvel ezelőtt 10 hónap kellett, hogy egy kisebbségi kormány felálljon, így a mostani parlamenti erőviszonyok alapján aligha tud bárki is új kabinetet alakítani. Ennek megfelelően a kormány bukása esetén előrehozott választások lesznek. A pénzügyi piacok számára ez egy újabb „fejvakarós helyzetet” teremthet, mert benne van a pakliban, hogy a kevésbé piacbarát erők megerősödve kerülnek ki egy új választásból. Tetézi az ottani bajt, hogy egy kormányválság esetén a katalán szeparatista törekvések felerősödhetnek, aminek aligha örülnének a stabilitásra vágyó befektetők.
Az elemzők úgy látják, hogy az olasz politikai válság árnyékában egy újabb mediterrán ország megingása komoly aggodalmakat hozna. Várhatóan a spanyol kötvényhozamok is meglódulnának, és az euró is újabb gyomrost kapna, amely az utóbbi időben már sokat gyengült a dollárral szemben.