3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megjelentek az árfigyelő rendszer működésének részletei a Magyar Közlönyben.

A rendelet szerint a Gazdasági Versenyhivatal által üzemeltetendő, július elsejétől bevezetendő árfigyelő rendszer célja a gazdasági hatékonyság és a káros magatartások feltárásának elősegítése, valamint a fogyasztók védelme azzal, hogy az egyes termékek napi ára nyilvános lesz.

Mit tart nyilván a rendszer?

Több olyan adatot is, amely nagyon jól jön majd a vásárolni készülő fogyasztóknak:

  • az üzletek nevét és címét, valamint az üzemeltető cég nevét,
  • a forgalmazott termékek nevét, és minden azonosításhoz szükséges adatot,
  • a napi árat és az ártípust,

a törzsvásárlói kedvezmény használatával elérhető legalacsonyabb bruttó eladási árát és egységárát, ha a  törzsvásárlói ár – ide nem értve a  kuponos, továbbá mennyiségi kedvezményhez kötött bruttó eladási árat – alacsonyabb, mint a napi ár, és a kereskedő törzsvásárlói árat alkalmaz. Ezt a rendszer kereskedőnként és üzletenként tartja nyilván.

Végül fontos kitétel az is, hogy a rendszerbe bekerülő napi ár megállapításakor nem lehet figyelembe venni azt a bruttó kiskereskedelmi árat, amelyet akkor alkalmaznának a boltok, ha a 72 órán belüli lejárat miatt akcióznak.

Vásárlás előtt érdemes lesz megnézni a rendszert? Fotó: Depositphotos
Vásárlás előtt érdemes lesz megnézni a rendszert? Fotó: Depositphotos

Melyik boltoknak kötelező az adatszolgáltatás?

A rendelet szövegezése szerint az árfigyelő rendszerbe adatszolgáltatásra kötelezett a  kereskedő, ha a  tárgyévet megelőző lezárt üzleti évben a kereskedelmi tevékenységből származó, konszolidált nettó árbevétele meghaladta a 100 milliárd forintot.

Az árfigyelő rendszerben azonban minden bizonnyal nem csak a legnagyobbak áraival találkozhatunk majd, ugyanis önkéntes alapon is beszállhatnak a jelentők körébe az üzletek. Ezt a szándékot a Gazdasági Versenyhivatalnak címzett, elektronikus úton megküldött nyilatkozatukkal jelezhetik.

Legkésőbb egy nappal előre mindig tudni lehet majd az árakat

A fogyasztók számára szintén érdekes kitétel lehet, hogy a dokumentum szövege szerint

a termék azonosításához szükséges adatot és a kereskedő által alkalmazott napi árát és törzsvásárlói árát naponta, elektronikusan, legkésőbb a  napi ár és törzsvásárlói ár alkalmazását megelőző nap végéig kell megküldeni az árfigyelő rendszerbe.

Azaz legalább ennyivel előre tudható lesz majd, hogy a kezdetben több mint 60 termékkategóriát tartalmazó rendszer alapján hová lesz a legérdemesebb elindulnia a fogyasztónak, ha például fehér kenyeret, trappista sajtot, virslit, vagy vajat venne.

Bírságol is a hatóság

Azon üzletek esetében, amelyeknek szerepeltetnie kell áraikat a rendszerben, ennek elmulasztásáért büntetés jár, csakúgy mint azért, ha az üzletben ténylegesen kiírt árak nem felelnek meg az árfigyelő rendszerben szereplőnek. A bírság sávosan alakul, de a legsúlyosabb tételt az jelenti, hogyha a kereskedő megtéveszti a vásárlókat, és más árat szerepeltet a rendszerben, ekkor termékenként 50 ezer forint a bírság.

(Magyar Közlöny)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!