4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lassan egy éve, hogy 2022 május elején ismét a Fidesz alakíthatott kormányt. Az ötödik Orbán-kormány elmúlt egy évét elemző cikksorozatunk következő része a kiskereskedelmi történéseket vizsgálja.

Tavaly májusban megalakult az ötödik Orbán-kormány és az első éve gyakorlatilag leírható lenne az árak ellen vívott teljesen kilátástalan harccal. Két adatsorral tökéletesen illusztrálható, hogy mi történt a kiskereskedelemben az elmúlt egy évben: ahogy ment fel az infláció, úgy esett vissza a fogyasztás. Amikor az új kormány letette az esküt, akkor az infláció 10,7 százalékos volt, ez idén márciusban már 25,2 százalékon állt a KSH adatai szerint, miközben az élelmiszerekre vonatkozó pénzromlás üteme 18,6 százalékról 42,6 százalékra ugrott.

Időben ezzel párhuzamosan pedig szép lassan bezuhant a fogyasztás, miközben a magas infláció miatt vagyonok maradtak a boltokban. A KSH először a tavaly júniusról szóló jelentésében említette meg, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 0,3 százalékkal csökkent, de mivel jól betankoltak a magyarok a 480 forinton befagyasztott üzemanyagból, ezért ez még kozmetikázta a kiskereskedelmi adatokat.

Mostanra már semmi sem kozmetikázza a szomorú adatokat, ugyanis a kialakult válságos helyzetre való tekintettel a kormány decemberben kivezette a 480 forintos ársapkát a magyar kutakról. Emiatt pedig december óta már nem csak az élelmiszerüzletek forgalma zuhan, hanem a komplett kiskereskedelem is: még valószínűleg nem fogott talajt, de a legutóbbi adatok szerint februárban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 14,5 százalékkal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Az Orbán-kormány persze még a választás előtt feltalálta a maga csodafegyverét: élelmiszerár-stop. Az ezt hirdető tájékoztatókat pedig boltok százezreiben kellett kiragasztani. Orbán Viktor miniszterelnök még tavaly januárban közölte: az élelmiszerárak emelkedése miatt a kormány úgy döntött, hogy hat termék - a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8 százalékos tehéntej - esetében beavatkozik az árak alakulásába februártól. (szerk: pedig akkor még nem is volt háború, amivel magyarázni szokták az elszállt inflációt) Azóta pedig három havonta azon izgulhat az ország, hogy vajon a kormány meghosszabbítja-e az ársapkák határidejét vagy sem. A válasz pedig mindig az, hogy igen, meghosszabbítja, mert az infláció még mindig magas.

Pedig az élelmiszerár-stop komoly vitát váltott ki a szakemberek között is. Ennek az az oka, hogy a kijelölt termékek árát ugyan rögzítették, ám itt is érvényesültek a klasszikus közgazdasági elvek. Egyrészt a hatósági áron kínált termékeknél nem ritka, hogy gyengébb minőségű terméket (például importált fagyasztott húsárut) kapnak a vásárlók. Ahol erre úgymond az üzleteknek nincs lehetősége, ott szinte mindig mennyiségi korlátozásokat alkalmaznak a kereskedők, és a vevők csak néhány kilogrammot vagy litert tudnak beszerezni kedvezményes áron. Ez még így is gyakran üres polcokat eredményez.

Tehát az ársapkák már tavaly február 1-e óta velünk vannak, aztóta pedig nyáron, ősszel és télen is hosszabbítás mellett döntött a kabinet. Sőt, mivel az infláció igazán tavaly november környékén durvult be igazán, a kormány tovább bővítette az ársapkás termékek listáját. A bejelentés előtt persze még hetekig lebegtették, hogy vajon minek az árát határozzák meg rendeletileg. Aztán november 9-én lehullott a lepel és kiderült: a krumplira és a tojásra is ársapka kerül. Most pedig ott tartunk éppen, hogy június 30-ig biztosan marad az intézkedés és akciókra kötelezi az Orbán-kormány a boltokat.

Az pedig az egyik első döntése volt az ötödik Orbán-kormánynak tavaly májusban, hogy 2023-ban megemelkedik a kiskereskedelmi adó, amelynek mértéke 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó bevétel után 0,15 százalék, a 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 1 százalék, a 100 milliárd forintot meghaladó része után 4,1 százalék lett. Ezen persze alaposan kiakadtak a kereskedők, az Országos Kereskedelmi Szövetség sérelmezte, hogy az extraprofit adó előkészítése során nem volt egyeztetés, holott az elengedhetetlen lett volna a kereskedelem működését meghatározó kérdésekben. Boltbezárásokat, csődöket is jósoltak az extra 60 milliárd forintos adótól, ez viszont tömeges mértékben nem következett be.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!