A Budapesti Lakógyűlés volt az első olyan fórum, ahol minden budapestivel meg akarták beszélni a legfontosabbnak tűnő ügyeket – közölte keddi sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely, aki a konzultáció eredményét is ismertette.
A főpolgármester úgy vélte, a 136 ezer fős részvételi adat egy komoly eredmény és visszajelzés arról, hogy a budapestiek szeretnek a város ügyeivel foglalkozni. Kiemelte, ez az online részvételi fórumok között Magyarországon eddig a legnagyobb tömeget mozgatta meg, és úgy vélte, ez egy politikai kultúraváltás része lehet.
„A budapestiek a jövőt választották, a megszokások és a dogmák helyett a változást, az igazságtalanság helyett az igazságosságot, a szószegés helyett az ígéretek betartását és a Budapest-ellenes politika helyett a Budapest-pártiságot”
– mondta Karácsony Gergely.
A részletes eredményekre áttérve a főpolgármester ismertette, 91 százalék azt tartaná igazságosnak, ha a mostani városvezetés a szolidaritási hozzájárulás tekintetében ugyanolyan elbírálást kapna, mint az előző. Felidézte, Orbán Viktor a parlamentben 2019 őszén, az önkormányzati választásokat követően is ezt mondta.
„Az biztos nem fér bele a miniszterelnöki szóba, hogy ennek a hozzájárulásnak a mértéke tizenkétszeresére nőjön”
– hangsúlyozta. Emlékeztetett, Budapest már idén is 25 milliárd forinttal többet fizet az állami költségvetésbe, mint amennyit az államtól kap, a jövő évben pedig még tovább emelkedne, ami 40 milliárdos nettó befizetői pozíciót jelentene.
„A budapestiek 89 százaléka azt a választ adta, hogy inkább ne fizessük be ezeket a sarcokat” – tért át a második kérdésre a városvezető. Megjegyezte, ennek megfelelően járnak el, amikor közigazgatási bíróságon támadják meg a követelést.
Hozzátette, más nagyvárosok a szolidaritási hozzájárulás emelkedése miatt „brutálisan csökkentették” a közösségi közlekedést, ők fenntartják a közszolgáltatásokat.
A harmadik kérdésben, melyben azt kérdezték, a kormánynak ki kell-e fizetnie azt a 6 milliárd forintot, melyet megígért a Lánchíd felújításához, a legnagyobb volt az egyetértés. A szavazók több mint 93 százaléka szerint ez a pénz jár a kormánytól, és megjegyezte, ez nagyságrendileg a beruházás áfaterhét jelenti.
Talán a legérdekesebb kérdés volt, hogy mi legyen a Lánchíd közlekedési rendjével. A szavazáson részt vevők közel 80 százaléka megtartaná a jelenlegi forgalmi rendet, vagyis hogy a dunai átkelőn a közösségi és szervizközlekedésnek adjanak elsőbbséget – mondta Karácsony, azaz – tette hozzá – a Lánchíd maradjon forgalomcsillapított híd, amit a közösségi közlekedés, a taxik, a kerékpárosok és a motorosok, illetve a felújítás befejezése után a gyalogosok használhatnak.
A Budapesti Lakógyűlés eredményének megfelelően Karácsony Gergely utasítja a Budapesti Közlekedési Központot, hogy véglegesítsék a Lánchíd forgalmi rendjével kapcsolatos teendőket, illetve hogy folytassák a hozzá kapcsolódó területek zöldítését, a Széchenyi tér és a Clark Ádám tér gyalogosbarátabbá tételét.
Karácsony Gergely azt is közölte, még kedden fizetési felszólítást küld az Építési és Közlekedési Minisztériumnak, ugyanis a tárca költségvetésében szerepel az a 6 milliárd forint, amit a Lánchíd felújításához ki kell fizetniük.
Továbbmenve azt is elárulta, szintén kedden levélben tájékoztatja a Pénzügyminisztériumot, hogy a közigazgatási per jogerős lezárultáig a Fővárosi Önkormányzat nem fizet szolidaritási hozzájárulást.
„Amennyiben a Pénzügyminisztérium az államkincstáron keresztül bármilyen módon a Fővárosi Önkormányzat zsebében próbál turkálni, az újabb pereket fog előidézni”
– ígérte a főpolgármester.
Karácsony Gergely azt is közölte, szintén kedden levelet ír Orbán Viktor miniszterelnöknek is, amiben tájékoztatja a budapestiek döntéséről, és emlékeztetni fogja arra, „nincs kettős mérce”.
Budapest első embere arra is emlékeztetett, a kormány bő egy éve nem hívta össze a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, ami a kabinet és a főváros közti intézményesített együttműködés szerve lenne. Rámutatott, a kormánynak nincs Budapestért felelős tagja, ezért arra kéri a miniszterelnököt, ő álljon a fővárossal tárgyaló delegáció élére.
Újságírói kérdésre a főpolgármester azt mondta, sikeresnek tekinti a Budapesti Lakógyűlést, és reméli, máskor újabb fontos kérdésekben ki tudják kérni a budapestiek véleményét. A költségekre vonatkozó kérdésre azt válaszolta, az nagyságrendileg 130 millió forintra rúgott, így „nagyon költséghatékony” volt – tette hozzá.