3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Honvédség Parancsnoksága kézigránátokat vásárolt, most éppen nettó 235 millió forint értékben. Bár az elmúlt években is közbeszerzésen szerezte be ezeket a katonai fegyvereket, de az ukrajnai háború árnyékában mégis valahogy más színezetet kap egy ilyen szerződés.

A Védelmi Ügynökség ismét pirotechnikai anyagok, kézigránátok beszerzésére írt ki pályázatot, melynek indoklásában semmilyen, a háborúra utaló jelzés nem szerepel, a több mint két hónapja tartó ukrán invázió fényében azonban minden másképp fest, mint a békeidőben vásárolt kézigránátok.

Nem tudni, hány darabról van szó. Fotó: Depositphotos
Nem tudni, hány darabról van szó. Fotó: Depositphotos

Hiszen korábban is volt már példa arra, hogy kézigránátokat vásárolt a HM Védelemgazdasági Hivatala. 2019-ben 194,2 millió forintért rendeltek ebből a fegyvertípusból, 2017-ben pedig közel 341 milliós tételt szereztek be.  A mostani projekt beszerzési ára ezek szerint pont a két közbeszerzés ára közé esik, és az április 22-én aláírt szerződés most sem taglalja hány darabról van pontosan szó.

A közbeszerzést mindhárom alkalommal hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban bonyolították le, a gránátokat pedig ezúttal is a Haltech Magyar Lőszergyártó és Rendészeti Technológiai Kft. szállíthatja le. Jelen esetben egész pontosan 235 225 125 forintért.

A Haltech a régi, nagy múltú balatonfűzfői lőszergyárat tulajdonló vállalat. Cégbírósági adatok szerint 2013 óta a Svájcban, Dullkonban bejegyzett Saltech AG tulajdonában van és mivel ezen pirotechnikai anyagok kizárólagos gyártója, más részt sem vehetett a honvédelmi tendereken. A 35 fős cég bevételei egyébként szépen alakulnak: az Opten szerint - ahol ugyan a 2021-es év számai még nincsenek fent -, de a tendencia jól látszódik. A 2016-os 1,3 milliárdos nettó árbevételt ugyanis 2020-ra sikerült 6 milliárdra felturbózniuk.  

Nos, azon túl, hogy azonos termék beszerzéséről van szó, a három közbeszerzés között a közös pont ismét a Haltech, hiszen most is tőlük vásárol a honvédség. A gránátok közbeszerzési kiírásában felsorolt extrém indokokat pedig most is kizárják.

Azaz a gránátok vásárlását sem egy hirtelen előálló válság miatti sürgősség, sem kutatási, sem kísérleti, sem fejlesztési célok nem indokolják, sőt, még azt is megerősítik, hogy a beszerzés nem vonatkozik semmilyen külföldön bevetendő fegyveres vagy biztonsági erőknek nyújtott légi és tengeri szállítási szolgáltatásra.

A Honvédelmi Minisztérium, a minisztérium háttérintézményei és cégei által lebonyolított szerződések korrupciós kockázatai egyébként jelentősen nőttek a 2012 utáni években - derül ki a Korrupciókutató Központ (Corruption Research Center Budapest - CRCB) tanulmányából. Ebből az is kiderül, hogy az Orbán-rezsim alatt 2021-re a cimboracégek 3,2-szer többször nyernek a közbeszerzéseken, mint a politikai kötődésekkel nem rendelkező cégek, amelyek átlagban 0,5 százalékban tudnak csak nyerni.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!