A Gazdasági Versenyhivatal július 8-án engedélyezte, hogy Nyerges Zsolt cégcsoportja a N.E.Z. Capital Kft.-n keresztül megvegye a Civil Biztonsági Zrt.-t, az Opten adatbázisa szerint pedig július 10-e óta már a milliárdos NER-es vállalkozó a tulajdonosa a legnagyobb hazai őrző-védő társaságnak, amit július 17-én jegyzett be a bíróság.
Ezzel egy évi 50 milliárd forintos csomag cserélt gazdát a NER-en belül.
A Civil Zrt. sokáig Pintér Sándor belügyminiszter tulajdonában állt, amíg miniszterré nem nevezték — 2003 és 2010 között közvetlen irányítást biztosító részesedése volt. A társaság azonban egészen mostanáig a belügyminiszter bizalmasaihoz tartozott: júliusig az igazgatóság elnöke Tasnádi László volt, aki 2016 végéig Pintér rendészeti államtitkáraként dolgozott. Július 10-től már Nyerges Zsolt tölti be ezt a posztot.
Forgalmát tekintve története legjobb évét zárta a Civil Zrt. 2024-ben, ábevétele 3,5 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit, így az rekordot jelentő 32,2 milliárd forintot tett ki. Az évi 50 milliárd forintos csomag pedig egy leánycégnek köszönhető: a Civil Rendszertechnika Zrt. szintén rekord évet zárt, a 19,1 milliárd forintos forgalomból 2,3 milliárd forint nyereség jött össze. Míg az anyacég egy klasszikus őrző-védő társaság, addig a leánycég sokkal kifinomultabb módszerekkel dolgozik. Szolgáltatásaik közé tartozik a távfelügyelet és kivonuló járőrszolgálat, a riasztórendszerek és kamerarendszerek, a tűzvédelem, a műszaki távfelügyelet és az okosotthonok kiépítése. Utóbbi azt jelenti, hogy a megrendelő internetkapcsolattal és okostelefonnal a világ bármely pontjáról elérheti, ellenőrizheti otthona állapotát, valamint szabályozhatja háztartási berendezéseit.
Fotó: MTI
A Civil Zrt.-hez hasonlóan a Civil Rendszertechnika Zrt. is rendre nyeri az állami megbízásokat. Legutóbb júniusban a Lázár János felügyelete alatt működő MÁV-START Zrt. kötött keretszerződést a társasággal legfeljebb 250 helyszín távfelügyeletére, amely magában foglalja a riasztók beszerelését és a meglévő berendezések karbantartását a személy- és pénztárbiztonság, valamint a rendszerek zavartalan működésének biztosítása érdekében. Szolgáltatásaira a Városliget Zrt. és a Semmelweis Egyetem is igényt tart.
A Civil Zrt.-nek egy másik leánycége viszont a tulajdonosváltás előtt kikerült a csomagból. A váci PM Perpetuum Mobile Kereskedelmi Kft. csak tavaly december 11-ig volt a Civil Zrt. leánycége, akkor előrelátóan átpakolták inkább a Védelem Csoport Zrt.-hez. Ez egy Peugeot márkakereskedés és szervíz, szintén a Pintér család régi érdekeltsége, amely tehát nem lett Nyerges Zsolt cégcsoportjának a része. Saját leírásuk szerint a jelentős flottával rendelkező partnerekkel kötött hosszú távú javítási, karbantartási szolgáltatásra vonatkozó szerződések biztosítják a váci cég javítókapacitásának megfelelő lekötöttségét. A szervíz stabialn termeli a bevételt, tavaly 2,5 milliárd forint forgalommal zártak, de a korábbi évek szép nyereségei után 14 millió forint veszteséget könyveltek el.
Egyelőre nem tudni, hogy Nyerges Zsolt miből, miért és mennyiért vásárolta meg Magyarország legnagyobb őrző-védő társaságát. Az üzletember korábban Simicska Lajos jobbkezeként vált ismertté, és leginkább arról híres, hogy általában csak átmenetileg birtokol cégeket. A 2018-as választás után, Simicska visszavonulását követően átvette a Közgép-birodalom irányítását, amit rövid időn belül továbbadott Mészáros Lőrinc üzlettársának, Szíjj Lászlónak. Nyerges állandó szereplője a 100 leggazdagabb magyar listájának, vagyonát legutóbb 60 milliárd forintra becsülték.
Arra tehát volt pénze Nyerges Zsoltnak, hogy megvegye a Civil Zrt.-t, ellenben idén majdnem csődbe ment a többségében általa tulajdonolt Szolnoki MÁV focicsapata. Az önkormányzatnak kellett milliókat átcsoportosítani ahhoz, hogy a stadiont ne kelljen bezárni és a felnőtt csapat üzemeltetési költségeit fedezni tudják. A szebb napokat látott szolnoki focicsapat az idény végén az NB III-ból is kiesett, így a következő szezonban már csak a megyei bajnokságban indul. Mindeközben együttműködési megállapodást kötött a Veres Tibor érdekeltségébe tartozó budapesti BVSC-vel.
A Civil Zrt.-nek küldtünk kérdést, hogy miért döntöttek az eladás mellett, amint érkezik válasz, cikkünket frissítjük.