“Az Integritás Hatóság létrehozása jelentős mérföldkő, amely tükrözi Magyarország és az Európai Bizottság elkötelezettségét a korrupció elleni küzdelemben”, írja a 30 oldalas beszámolót bevezető évértékelőben Biró Ferenc, a hatóság elnöke.
“A hatóság autonóm intézményként egyszerre erősíti a hatalmi ágak szétválasztását és áll a gazdaság tisztítására irányuló erőfeszítések élére.”
Az elnök nemzeti és uniós szinten is “tiszteletet parancsolónak” nevezi, hogy hogy egy év alatt felépült egy hiteles intézmény, amelynek 2023 januárjában egy maroknyi elkötelezett munkavállalóján kívül sem saját eszközei, sem saját helyiségei - gyakorlatilag semmije sem volt.
A beszámolóból kiderül, hogy 2023-ban a hatóság 5 lezárt és 16 folyamatban lévő vizsgálata 120 milliárd forint EU-támogatást érintett.
“Feltártuk a közbeszerzési és vagyonnyilatkozati rendszerek hatékonytalan elemeit és hiányosságait. Ezen problémák orvoslására ajánlásokat, valamint gyorsan bevezethető, a probléma mértékéhez képest költséghatékony megoldásokat fogalmaztunk meg és tettünk közzé. A jelentéseinkkel és egy anonim bejelentési platform létrehozásával célunk a közbizalom helyreállítása, valamint az elszámoltathatóság kultúrájának meghonosítása.”, írja Biró Ferenc.
Az elnök szerint a prevenció terén is sok tennivalója van a hatóságnak. “Küldetésünk túlmutat a végrehajtáson; a korrupcióval szembeni zéró tolerancia irányába mutató kulturális változást mozdítunk elő”.
Szerinte ahhoz, hogy a hatóság elérje azt a célt, amelyre ténylegesen létrehozták, a jogkörök kérdését napirendre kell venni. Ez a hatóság első számú prioritása, és ehhez kéri a kormány, az Országgyűlés és az Európai Bizottság támogatását.
A hatóság közleménye szerint a beszámolót a törvényi előírásoknak megfelelően az Európai Bizottság számára is megküldik tájékoztatásul. A beszámoló elérhető a szervezet honlapján.