4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erre voltunk kíváncsiak, ezért megkérdeztük a tőzsde felügyeletét (is) ellátó Magyar Nemzeti Bankot (MNB).

Mint arról beszámoltunk, a kormány a november 10-ei, szerdai ülésén döntött arról, hogy november 15-étől, hétfőtől 480 forinton befagyasztja a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj literenkénti árát. Ezt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter másnap, a Kormányinfón tette közhírré.

Amire aztán a Mol-részvények zuhanni kezdtek a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), szinte pillanatok alatt 6 százalékkal lett alacsonyabb az árfolyamuk. Ennek láttán kérdezte meg Gulyást a Telex.hu újságírója, hogy milyen körben volt ismert az árbefagyasztásról hozott döntés. „Olyan széles körben, amilyen széles a kormány” – válaszolta erre a miniszter.

A kérdést az a logikai gondolatmenet szülte, hogy ha valaki előre tudott az információról, akkor jól járhatott, hiszen bizton lehetett feltételezni, hogy egy ilyen horderejű döntés a Mol-részvények árfolyamára negatívan hat majd. Ahogyan az történt is.

Utánanéztünk, hogy lehet-e alapja ennek az okfejtésnek. A nyilvánosan elérhető adatok azt mutatják, hogy a Mol-részvények kereskedése szeptember végefelé kezdett megélénkülni, igaz, nem kiugró mértékben. Mindenesetre az adásvételek száma október 12-én több hónapos rekordot döntött, aznap 2 millió 161 ezer 609 darab Mol-részvény cserélt gazdát. Akkor már kétségtelenül a levegőben volt az üzemanyagárak esetleges befagyasztása, Horvátország például egy héttel később meg is lépte ezt.

S fokozódott a nyomás a magyar kormányon is, az akkori kormányinfókon már rendre előkerült ez a téma.

Már hetekkel korábban élénkült a részvények forgalma. Fotó: MTI
Már hetekkel korábban élénkült a részvények forgalma. Fotó: MTI

Közben a Mol-részvények árfolyama szépen kúszott felfelé, s múlt csütörtökön, azaz november 4-én már megközelítette a 2800 forintot – ez 2020. január óta nem látott érték. E szintről valamelyest lejjebb ment, de még november 9-én, tehát az üzemanyagárak befagyasztásáról döntő kormányülés előtti nap is 2724 forinton zárt.

Azt, hogy ki értesülhetett a bejelentésről, s adott el esetleg ezen információ birtokában Mol-részvényeket még a magasabb áron, illetve kötött árfolyameladásra játszó, úgynevezett short-ügyletet, hogy azon nyerészkedjen, valószínűleg sosem fogjuk megtudni. Jobb híján mi csak azt tehettük, hogy a BÉT honlapján megnéztük, a Mol-vezetők közül ki hajtott végre tranzakciót a saját részvényeivel az utóbbi hónapokban. Egy ilyet találtunk: november 8-án a Mol vezérigazgatója, Molnár József több mint 200 millió forint értékben értékesített a tőzsdén 75 ezer darab papírt, 2708,21 forintos átlagáron.

Gulyás egyébként arra az újságírói megjegyzésre, miszerint az árbefagyasztásos információ „aranyat ér, ha széles körben ismert”, kijelentette: „ha bárki ezzel visszaélt volna ebből a szűk körből, az súlyos bűncselekményt, bennfentes kereskedelmet követett volna el”. Azt már mi tesszük hozzá: hogy ez a vétség 3 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

Megkérdeztük a tőzsde felügyeletét (is) ellátó Magyar Nemzeti Bankot (MNB), hogy kaptak-e bejelentést a Mol-részvényeknek az üzemanyagok kormányzati befagyasztásának bejelentése előtti napok kereskedésével kapcsolatban? S ha igen, indítottak-e vizsgálatot, illetve, ha nem, a felügyelet hivatalból indított-e vizsgálatot?

Az alábbi választ kaptuk:

„A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folyamatosan figyelemmel kíséri a tőkepiacon a piaci szereplők, szükség esetén az egyéb potenciális érintettek magatartását, a vonatkozó jogszabályok betartását, s az esetleges törvénysértések – például bennfentes kereskedelem, valamint bennfentes információ jogosulatlan közzétételének – gyanúja esetén megteszi a szükséges intézkedéseket. Amennyiben szükséges, a jegybank piacfelügyeleti vizsgálatot folytat le az adott ügyben, aminek eredményét annak lezárulta után honlapján teszi közzé a nyilvánosság számára.”

Magyarul, ha indult is ilyen vizsgálat, arról csak annak lezárulta után értesülhet a nyilvánosság.  Mindenesetre a Mol-részvények árfolyamesése nem állt meg a 6 százalékkal, a hetet közel 8 százalékkal alacsonyabban zárták, mint ahol álltak Gulyás árbefagyasztásos bejelentése előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!