Bár számos gyógyszergyártó dolgozik világszerte a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésén több milliárd dollárnyi közpénzt felhasználva, hivatalosan alig nyilatkoznak arról, hogy mennyibe kerülhet majd egy védőoltás, írja laptársunk, a Privátbankár.hu a Financial Times alapján.
Szerintük az ár számos tényezőtől függ majd – hatékonyságtól, vizsgálati eredményektől, fejlesztési és gyártási költségektől, a verseny és kereslet nagyságától, valamint attól, hogy a vevők magáncégek (például biztosítók) vagy állami szervek lesznek.
A gyártók és az egészségügyi hatóságok az információk bizalmasságára hivatkozva általában titokban tartják azt is, hogyan „árazták be” a közöttük született üzleteket. (Ugyanakkor nyilvánosságra került már néhány szám arról, hogy mely ország mennyiért kötött le magának vakcinákat.)
Az FT az Európai Bizottság és a gyógyszergyártók közötti tárgyalásokat ismerő forrásoktól úgy értesült, hogy
az AstraZeneca adagonként 3-4 dolláros áron adta el vakcináját Brüsszelnek.
A Johnson&Johnson ennél többet, mintegy 10 dollárt kért a védőoltásért, valamint állítólag ugyanennyibe kerül a Sanofi és a GSK közösen fejlesztett vakcinája is.
A Moderna, amely egy fiatal és még veszteséges kutatócég, végül 50-60 dolláros árat célzott meg két adagra (eredetileg ennek csaknem dupláját kérte volna), míg a CureVac nevű biotechnológiai vállalat azt közölte, hogy „etikus marzssal” árazzák be az oltóanyagot.
A civil társadalom és a média nyomásának köszönhetően ugyanakkor néhány cég részben már felfedte lapjait:
a Moderna augusztusban például 37 dollárban maximálta egy adag listaárát.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.